Kalesija 11°

Mladi zmajevi očekivano slavili u San Marinu

Mlada nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine, igrači do 21 godine, otvorila je kvalifikacije za odlazak na Evropsko prvenstvo sigurnom pobjedom u San Marinu (3:0).

Selektoru Vladi Jagodiću ovo je bila prva utakmica na klupi mlade reprezentacije u službenim utakmicama. Njegov spisak, sačinjen većinom od igrača iz domaćeg prvenstva, ispostavio se poprilično uspješnim.

Niti u jednom trenutku, zapravo, nije bilo kalkulacija, jer je naša selekcija gostovala jednom, ako ćemo iskreno, nogometnom anonimusu. Domaći sastav od prve minute bazirao se na odbranu i, eventualni, poneki brz kontranapad.

Jagodićevi mladići u nepunih 45 minuta otklonili su sve dileme oko pobjednika. I to zahvaljujući bivšim igračima banjalučkog Borca, danas članovima novosađanske Vojvodine. Prvo je Nemanja Bilbija matirao Manzarolija u 17. minuti, da bi na 2:0 povisio Miroslav Stevanović.

Ugodnu prednost iz prvog poluvremena naši reprezentativci uspjeli su povisiti drugim pogotkom Stevanovića u 75. minuti, što se ispostavio i konačan rezultat utakmice. Inače, Jagodić je u nastavku pružio šansu Kenanu Handžiću i Anelu Dupovcu (Sarajevo) te Dženanu Duraku (Olimpic).

Na Evropsko prvenstvo plasman će obezbijediti prvoplasirane selekcije iz svih grupa i četiri najbolje drugoplasirane, koje će potom putem baraža odlučiti ko ide na završni turnir. Ovome dodajmo kako narednu utakmicu naša reprezentacija igra 2. septembra ove godine, kada će gostovati Bjelorusiji.

*******************
Statistika:
Udarci prema golu: 1-8
Udarci izvan okvira gola: 0-7
Korneri: 0-8
Prekršaji: 12-8

Nadamo se da je pobjeda U-21 selekcije samo uvertira za “starce” koji u petak navečer u Bukureštu igraju veoma važnu kvalifikacionu utakmicu protiv Rumunije. Ukoliko u Bukureštu osvojimo tri boda, onda ćemo, računajući i nedavno skidanje suspenzije od strane FIFA-e i UEFA-e, doista imati razloga za slavlje.

San Marino – BiH 0:3 (Bilbija 17, Stevanović 38, 75)

Stadion: Olimpico – Serravalle. Sudija: Eiko Saar (EST). Žuti kartoni: Rinaldi (SMR).

SAN MARINO: Manzaroli, Maiani, Ciavatta, Colonna, Brolli, Della Valle (c), Buscarini, Colombini, Stefanelli /od 84. Benvenuti/, Gasperoni /od 75. Genghini/, Rinaldi /od 65. Giardi/. Selektor: Pier Angelo Manzaroli.

BIH: Tomović, B. Čolić, Sipović, Markić /od 61. Dupovac/, Zahirović, Grahovac /od 80. Handžić/, Bilbija (c), Višća, Zakarić /od 69. Durak/, Kvesić, Stevanović. Selektor: Vlado Jagodić.