Kalesija 15°

Treći toplotni val stiže u BiH

sunce toploU našu zemlju ove sedmice stiže treći, od četiri najavljena, toplotni val koji će zahvatiti i šire područje regiona.

Živa u termometru i jučer se u većini gradova približila 40. podjeljku, a meteorolozi za naredne dane najavljuju i moguće obaranje rekordnih temperatura u Bosni i Hercegovini.

Problemi sa snom

Kako nam je kazao Željko Majstorović, meteorolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda, rekordna temperatura u Sarajevu izmjerena je 1946. godine i iznosila je 40 stepeni.

– Temperature će rasti do srijede, barem za stepen-dva, i vrlo je moguće da će doći do obaranja rekorda. Poslije srijede očekuje se pad temperature, zahladnjenje za vikend, a potom slijedi još jedan toplotni val – naveo je za “Avaz” Majstorović.

Stanovnici Mostara i proteklih su noći imali problema sa snom. Kako nam je potvrđeno u Meteorološkoj stanici Bijeli Brijeg, temperatura se nije spuštala ispod 25 stepeni!

Tako je i jučerašnji dan, koji je zvanično obilježila maksimalna temperatura od 40 stepeni, Mostarcima bio skoro nepodnošljiv. Građevinski radnici bili su prisiljeni spas od paklenih vrućina potražiti ispod improviziranih šatora koje su postavili na gradilištu, dok su se gradom pretežno šetali turisti, uz nezaobilazna pokrivala za glavu. U skoro svim radnjama uvedeno je dvokratno radno vrijeme.

Do kraja sedmice i temperatura u Banjoj Luci mogla bi nadmašiti svoj rekord od 41,4 stepena, koji je izmjeren u julu 2007. godine.

To nam je potvrdio Draško Rudan, meteorolog Hidrometeorološkog zavoda RS.

– Iznimno visoke temperature, opasne po zdravlje stanovništva, zadržat će se sve do petka. Zatim će uslijediti velike oscilacije u temperaturama, koje će biti niže i do 15 stepeni – pojasnio je Rudan, dodavši da je najviša temperatura u gradu na Vrbasu izmjerena ove godine iznosila 40,4 stepena.

Hronični bolesnici

S visokim temperaturama povećan je i broj pacijenata u domovima zdravlja, gdje su nam kazali da su najčešći pacijenti hronični bolesnici s kardiovaskularnim smetnjama.

– U pitanju su hronični bolesnici, a primjetna je i opća malaksalost te slučajevi kolapsa, glavobolje i nesvjestice. Veći broj pacijenata u ovakvim vremenskim uvjetima je očekivan – kažu ljekari, apelirajući na građane da način života, koliko je moguće, prilagode vremenskim uvjetima.

 

Avaz

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Počeo transport neosjetljivog izbornog materijala i biračkih spiskov …

Priča nane Hafize (85) iz Kalesije

Kalesijska SDA kandidata za načelnika i kandidate za OV predstavlja v …

Konačno: Nakon 19 mjeseci bit će nabavljen aparat za zračenje, koš …

Pušteni nalozi za augustovske naknade roditeljima njegovateljima

CLOSE
CLOSE