Kalesija 12°

NDTV/ Liga prvaka: Chelsea – Barcelona, srijeda u 20.45h

Chelsea i Barcelona ponovo će ukrstiti koplja u Ligi prvaka. Prvi polufinalni duel ovih timova igra se večeras na Stamford Bridgeu u Londonu.

Večerašnji duel izaziva mnogo više pažnje od sinošnjeg duela između Bayerna i Reala. Protekli dueli prošli su u sjeni sudijskih lakrdija u režiji Šveđanina Andersa Friska te Norvežana Terje Haugea i Toma Henninga Øvrebøa. Sve kontroverze u duelima Chelsea i Barcelone počele su 2000. godine

Sadašnji treneri Di Matteo i Guardiola tada su branili boje svojih klubova. U uzvratnoj utakmici četvrtfinala Lige prvaka u Londonu stvar u svoje ruke uzeo je Frisk, dosudivši dva sumnjiva penala za Barcelonu, a isključio je beka Chelsea Celestinea Babayara. Barcelona je prošla dalje.

Najkontroverznije utakmice odigrane su 2005. godine u osmini finala. Prvi meč se igrao u Barceloni, a treneri su bili Rijkaard i Jose Mourinho. Blaugrana je bila bolja, a “pravdu” je dijelio ponovo Frisk koji je neopravdano isključio Didiera Drogbu zbog drugog žutog kartona i faula nad golmanom Valdesom. Barca je slavila sa 2-1.

Vjerovatno najbolja utakmica odigrana je u uzvratu u Londonu. Za 30 minuta Chelsea je postigao tri gola, Ronaldinho je uzvratio sa dva gola, a na kraju je slavio Chelsea sa 4-2. Utakmicu je sudio jedan od tadašnjih najboljih sudaca Pierluigi Collina ali su na kraju sve pokvarili trener Rijkaard koji se potukao sa Villasom – Boasom, tadašnjim skautom Plavaca, Eto'o je ispljuvo zaštitara te zajedno sa Brazilcem Ronaldinhom napao službene osobe Chelsea, dok su navijači Barcelone Abramovicha gađali bocom.

2009. godine ova dva tima igrali su u polufinalu Lige prvaka. Prvi meč završen je bez golova u Barceloni. Drugi meč donio je potpunu dominaciju Plavaca ali u prvi plan je došao sudija Øvrebø. Prednost je timu Romana Abramovicha donio Essien, a Barcelona se branila tokom cijelog meča. I pored vodstva Chelsea je Øvrebø teško oštetio ne dosudivši barem dva čista penala od ukupno četiri sumnjive situacije u kaznenom prostoru Blaugrane. Øvrebø je ostao miran, nije dosudio niti jedan penal, a Barcelona je iz jedinog udarca u 90 minuta postigla gol u 93 minuti utakmice čime se plasirala u finale Lige prvaka.

Uprkos veoma turbulentnoj sezoni i lošim igrama, Chelsea se nada naplaćivanju svih dosadašnjih dugova i prolasku u finale. Ipak, mora se priznati da su ovom trenutku nešto slabiji tim od Barcelone te je i pored domaćeg terena autsajder. S druge strane, Barcelona i Guardiola znaju kako igrati protv Chelsea i namjeravaju od prve minuti napasti gol Petra Cecha kako bi ostvarili što bolji rezultat pred uzvrat na svom terenu. Večerašnji meč sudi Njemac Felix Brych. U dosadašjih deset utakmica oba tima imaju po 3 pobjede i 3 poraza dok u 4 utakmice nije bilo pobjednika.

Prijenos utakmice Chelsea – Barcelona možete pogledati večeras od 20:45 sati na Arena Sport 3, BHT 1, HTV 2, RTS 1