Kalesija 16°

Bosna i Hercegovina ide na Eurobasket 2013!

Bosna i Hercegovina je pobijedila Gruziju rezultatom 107:103 i osigurala mjesto za Eurobasket 2013.  Prepuna dvorana u Tbilisiju svjedočila je odličnoj utakmici u kojoj su naši momci pokazali kvalitet i ostvarili važnu pobjedu.  Najbolji u najtežim trenucima i ovaj put bio je Mirza Teletović sa 25 koševa. Sjajni su bili i Zack Wright sa 23 koša, kao i Ante Mašić sa 21 poenom. Prvi period smo igrali na krilima Zacka Wrighta koji je bio nezaustavljiv, pa smo nakon prve četvrtine imali vodstvo 20:16 iako su Gruzijci imali dvocifren broj skokova u napadu u ovom dijelu igre. Većim dijelom druge četvrtine izabranici Aleksandra Petrovića su imali vodstvo. Ipak, finiš prvog poluvremena pripao je domaćoj selekciji koja je serijom od 8:0 preokrenula rezultat u svoju korist, te su na poluvrijeme otišli vodstvom 43:40.

Treća četvrtina donijela je sjajnu igru naše reprezentacije. Proradili su Kikanović, Teletović i Đedović, te smo ponovo imali lijepu prednost do same završnice kada ponovo Gruzijci u nekoliko sekundi prave seriju od 6:0, pa se u zadnju dionicu ušlo vodstvom Gruzije 74:72. U zadnjoj četvrtini nezaustavljiv je bio Teletović, a veoma bitnih 7 poena ubacio je Armin Avdibegović. Sudije su svirale neke nepostojeće prekršaje, ali Zmajevi su ostali dovoljno sabrani da ostvare pobjedu. Od ostalih igrača treba izdvojiti 16 koševa Kikanovića (3 skoka i 2 asistencije), te 15 koševa Šedovića (3 skoka i 4 asistencije).

Svakako, velike zasluge idu i našem selektoru Aci Petroviću, koji je sa dosta podmlađenom reprezentacijom uspio ostvariti odlazak na evropsko prvenstvo iduće godine u Sloveniji.