Kalesija

Berači oprez! – Trovanje gljivama može imati fatalne posljedice

IMG_2764Iako se na ulicama već mogu vidjeti osobe koje pokušavaju prodati vrećice sa gljivama, do danas u Kliniku za zarazne bolesti UKC-a Tuzla nije prijavljen niti jedan slučaj trovanja. No, to ne znači i olakšanje. Naime, nakon kišnih padavina i dolaskom sunčanog vremena, slijedi i „akcija“ branja u šumama. Ljekari upozoravaju da se već dvije godine unazad bilježi povećanje slučajeva trovanja gljivama, što bi mogao biti slučaj i ove sezone. Građanima se upućuje apel na oprez, s obzirom na fatalne posljedice koje mogu nastati nepravilnim branjem i konzumacijom, naročito kada je riječ o djeci.

„Mi smo u prethodnim godinama, posebno ratnom i poslijeratnom periodu, nažalost, imali i smrtne slučajeve kod djece, jer na malu tjelesnu površinu dođe velika količina toksina koja dovede do teškog oštećenja jetre, bubrega, stomačnih tegoba“, ističe prof.dr. Sead Ahmetagić, načelnik Klinike za zarazne bolesti UKC-a Tuzla.

Tokom prošlogodišnje sezone, odnosno od početka juna do 9. jula, zbog trovanja gljivama u Kliniku za zarazne bolesti UKC Tuzla javila su se 34 pacijenta. Ono što je takođe mnogo bitno je način konzumacije gljiva, jer ako postoji i malo toksina u njima, oni će se uz neke proizvode, kao što je alkohol, razviti u daleko veći postotak.

„Vrlo je važno poslije konzumiranja gljiva, ukoliko se jave simptomi trovanja, a to su mučnina, povraćanje, proliv, omaglica, malaksalost, gubitak svijesti, da se odmah jave ljekarima da bi se poduzele potrebne mjere“, kaže dr.kaže Ahmetagić.

Ono na što treba obratiti pažnju, napominje doktor Ahmetagić, je i način pripreme, odnosno kuhanje gljiva, kako bi se izbacio sok, koji može biti otrovan.

„Opasno je čuvanje gljiva u polivinilskim vrećicama, jer se stvaraju toksini slični toksinima pravih gljiva otrovnica“, kaže dr. Ahmetagić.

U prijeratnom periodu, odnosno na prostoru bivše Jugoslavije, Tuzlanski kanton je, uz Sjeverozapadnu Hrvatsku i Sloveniju, bio područje sa najviše slučajeva trovanja gljivama, napominje Ahmetagić. Nakon rata stanje se mijenja, te se broj ovih slučajeva znatno smanjuje. No dvije godine unazad ponovo dolazi do pogoršanja situacije. Stoga – berači oprez!

NTV/RTVSLON

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

“Bosna” slavila na Gradskom stadionu u Kalesiji

Edukacijski centar „Nahla“ Tuzla: Meet Up „Karijera s predumišl …

Nerminin recept za hurmašice sa pekmezom i susamom

Organizovan treći Memorijalni pohod “Rasim Mehidić”

Mujo Mujkić: Paket vijećnika za oko kuće ili kako se ruši država

CLOSE
CLOSE