Kalesija

Zdenka Gavranović jedna je od rijetkih žena koja pravi mamce za pecanje i vrstan je ribolovac

Zdenka Gavranović iz Ribnika jedna je od rijetkih žena koja pravi mamce za ribu. Nekada i po 10 sati sjedi za stegom i neumorno, sa ljubavlju, energijom i kreativnošću veze vještačke muhe koje će možda njoj ili nekom drugom ribaru omogućiti užitak u hobiju na vodi.

Gavranović kaže za Srnu da se izradom mamaca bavi desetak godina i da je zanat učila od vrhunskih vezača i ribara koji dolaze u Ribnik, u kojem se na istoimenoj rijeci često organizuju evropska i svjetska takmičenja u ribolovu mušičarenjem (fly-fishing).

“Prvo je moj muž počeo praviti mamce, pa onda i ja, gledali smo kako to naši prijatelji stranci rade i učili smo od njih. Počeli smo eksperimentisati i praviti za sebe, sporo je išlo u početku i potrebno je mnogo vremena da se nauči”, navodi Gavranović i dodaje da se taj posao uvijek uči.

FOTO: Srna

Ona naglašava da je rijetkost da se žena bavi pravljenjem vještačkih muha, te da ne zna nijednu sa ovih prostora koja se posvetila ovom nesvakidašnjem i izazovnom zanatu.

Prema njenim riječima, postoje dvije vrste muha, tonuća ili nimfa, koja je teža zbog volframa – odnosno glavice na vrhu, kao i površinska ili suha muha.

“Tačno se zna koja se muha koristi u određeno doba dana i određeno godišnje doba, a razlikuju se i po veličinama koje su predstavljene brojevima. Što je veći broj, manja je muha i obrnuto”, priča Gavranović.

Ona koristi isključivo prirodne materijale koje najčešće preko prijatelja nabavlja iz Srbije, Italije, Danske, Švedske i Švicarske.

Prema njenim riječima, za izradu mamaca su potrebna pera raznih ptica, dabing ili krzno od zeca i lojna pera iz repa patke.

“Uglavnom koristim pera od fazana i pauna i farbam ih raznim bojama. Imamo i svoje zečeve, takozvane kastorekse, a oni su najbolji jer imaju meko krzno. Tu je i mašina – stega, bez koje se ne može raditi, te konci, žice i udice”, ističe Gavranović.

Pet minuta joj je potrebno da napravi jednu suhu muhu, a 10 do 15 minuta da napravi tonuću muhu ili nimfu.

Cijena jedne muhe, i suhe i tonuće, jeste dvije KM, a Gavranović ističe da posla uvijek ima i da se od njega može lijepo živjeti.

“Rijeka Ribnik je bogata kalifornijskom i potočnom pastrmkom i lipljenom. Ovdje, zbog ribolova, dolaze stranci i oni kupuju, a radim i za inostrano tržište i po narudžbi šaljem poštom”, navodi Gavranović.

FOTO: Srna

Ova vrijedna Ribničanka je i majka i domaćica, ali i strastveni ribolovac. O svojim uspjesima u ribolovu ne želi mnogo da priča jer je očigledno da su joj presudni ljubav i užitak, a ne dužina ulovljene ribe.

“Prvo sam naučila da pravim mamce za ribu, pa tek onda da pecam. Teško je reći šta više volim, možda ribolov, jer sam u njemu potpuno opuštena. Sve to radim sa velikom ljubavlju i u toj priči sam pronašla sebe”, kaže Zdenka Gavranović.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Počela ovogodišnja podjela dopunskih taxi oznaka

Zimska futsal liga: Pobjede Rainaca i Mladosti iz Kikača

Dan vozača i automehaničara: Mirel Dautović vozač taksija je 8 god …

UIO BiH: Oduzeto 90 kg arome za nargilu

VIDEO/Jasmin Sokolović: “Stranica Teretnjaci.ba je najjača mre …

CLOSE
CLOSE