25.aug.2018
Kada se spomene riječ sušenje, skoro uvijek ćemo po inerciji pomisliti baš na suhe šljive. Zašto baš to? Jednostavno, na našim prostorima kultna voćka koja se vijekovima sušila je baš šljiva. Dakle, vijekovna tradicija i iskustvo. Na poziv našeg domaćina, Kasima Mehmedovića odlučili smo da posjetimo Konjević Polje i pokušamo zabilježiti bar dio procesa nastanka bosanske suhe šljive. Da drže do svoje tradicije u Konjević Poljui i sami smo se uvjerili, iako su povratnici u svoje rodno mjesto te se i danas suočavaju sa diskriminacijoma. Uprkos problemima, oni su vjerni onome što su naslijedili od svojih djedova. Šljive ne koriste samo kako bi ih sušili nego od njih prave i pekmez koji je također prepoznatljiv na našim prostorima.
Manja količina može se osušiti i na običnom šporetu, međutim za veću količinu potrebna je sušara. Suhe šljive posebno su ukusne uz rijezge oraha kažu naši sagovornici iz Konjević Polja. Međutim kažu da se, kada započne proces sušenja, raduju “parnicama” a to su polusuhe šljive koje se posebno izdvajaju. Osim šljiva mještani Konjević Polja suše i jabuke i kruške.
Jedan od onih koji koristi prirodna bogatstva Podrinja je i Rahim Baltić iz Cerske, koji već godinama suši šljive na tradicionalan način.
Prelijep je osjećaj vidjeti domaćine kako na ljesi uz prepričavanje događaja iz njihove mladosti prebiru šljive. Miris suhihi šljiva jedinstven je. One starije vraća u djetinjstvo a ove mlađe uči o tradiciji sa bosanskih polja, tradiciji iz bosanskih bašči.
Osim sušenja šljiva, jabuka i krušaka, jedna od blagodati koju stanovnici ovog područja koriste jeste i “pečenje” pekmeza od slatkih ali i kiselih jabuka. Tu tradiciju nastavlja i Muhamed Salihović, kojeg smo zatekli kako priprema sok od jabuke, od kojeg će nakon dugotrajnog procesa pečenja nastati pekmez.
Kako to sve izgleda u maloj bosanskoj MZ Konjević Polje pogledajte u fotogaleriji.