Kalesija

Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici: Galerija “11/07/95” otvara vrata 12. jula

Galerija “11/07/95”, koja je posvećena žrtvama genocida u Srebrenici, bit će otvorena 12. jula u ulici Fra Grge Martića u Sarajevu. Kako su nam kazali autori projekta, radi se o vrhunskom galerijskom prostoru uređenom po najvišim svjetskim standardima i sa sofisticiranom tehničkom opremom i infrastrukturom.

Vođeni idejom

Prema njihovim riječima, ideja o otvaranju ove galerije pažljivo je pripremana i razvijana nekoliko godina, a presudnu ulogu u njenoj realizaciji imale su Općina Stari Grad Sarajevo i Turska agencija za međunarodnu saradnju i koordinaciju (TIKA), koja je finansirala projekt.

– Multimedijalna postavka ima za cilj sačuvati sjećanje na srebrenički genocid i prva je
postavka ove vrste u BiH. Posjetiocima nudi autorske fotografije Tarika Samaraha, videodokumente i izjave preživjelih svjedoka, portrete stradalih i mape lokacija do sada pronađenih masovnih grobnica – kažu autori.

Općina Stari Grad Sarajevo, s načelnikom Ibrahimom Hadžibajrićem na čelu, kažu autori, jedini je predstavnik bh. vlasti koji ih je podržao.

– Bez ikakvih političkih konotacija, podržali smo projekt memorijalne galerije, jedine takve u Bosni i Hercegovini, prvenstveno vođeni idejom da se 11. juli 1995. nikome nikada ne ponovi i da se taj dan nikada ne zaboravi – rekao je načelnik Hadžibajrić.

Kultura sjećanja

Direktor TIKA-e za BiH Zulkuf Oruč istakao je da je Srebrenica bolna tačka ne samo za Bošnjake nego i za turski narod, ali i cjelokupno čovječanstvo, a galerija “11/07/95” samo je još jedan simbol privrženosti turskog naroda bh. građanima.

– Turska cijeni stabilnost i budućnost BiH, a ovim projektom dajemo svoj doprinos kulturi sjećanja, kako se historija ne bi ponovila i kako bi nove generacije mogle gledati u budućnost s nadom i sigurnošću. Memorijalna galerija pruža mogućnost preživjelima i cjelokupnoj zajednici da se suoče s tragedijom Srebrenice na način koji je prvenstveno estetski, ali i dokumentaristički i lišen bilo kakve provokativnosti – kazao je Oruč.

Galeriju će voditi Udruženje “Kultura sjećanja”, a predstavnik organizacije Ivica Pandžić kazao nam je da je otvaranje ove galerije određeno upravo za 12. juli, iz simboličnih razloga.

– Izabrali smo upravo ovaj dan kako bismo označili taj dan poslije, dan od kojeg i počinje kultura sjećanja i sjećanje na genocid počinjen u Srebrenici – kaže Pandžić.

Dodao je da svi koji žele posjetiti galeriju to mogu učiniti 12. i 13. jula te od 27. jula, kada će i zvanično biti otvorena za javnost.

Autori stalne postavke i izlagači

– Memorijalni centar Srebrenica-Potočari

– Udruženje “Majke enklava Srebrenica i Žepa”

– Institut za nestale BiH

– Inicijativa mladih za ljudska prava YIHR / Fama

– Cinema for Peace Foundation

– Video arhiv genocida

– Genocide Film Library BiH

– Fotograf Tarik Samarah

Izvor: avaz.ba

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

VIDEO/ Sabera Salihović za domaće sokove osvaja prve nagrade na razn …

Džemat Jelovo Brdo organizuje vjerski program „Druženje s dijaspo …

U požaru izgorjela Hadži Pašina džamija u Brčkom

Putevi u BiH: Zbog snijega obustavljen saobraćaj na više putnih prav …

Servisne informacije iz Živinica (26. 12. 2024.)

CLOSE
CLOSE