19.0607:10
Kalesija

Sijelo k'o nekad ispred BKC-a: Ljuštio se kukuruz, pričale anegdote, kolo zaigralo…

Ispred kalesijskog BKC-a je u subotu, 1. novembra, održano „Sijelo k’o nekad – ljuštenje kukuruza“. Bilo je to podsjećanje na ranija vremena i nekadašnje običaje našeg naroda, kada su se održavale mobe i sijela prilikom ljuštenja, odnosno komušanja kukuruza – ili žita, kako se u kalesijskom kraju kaže.

U programu su učestvovali članovi GKUD-a „Halisije“, muzičar Nihad Mešić i književnik Hasan Paloš. Paloš je govorio o tome kako se nekada sijelilo te ispričao anegdotu s jednog sijela u Skakovima, naselju u Donjim Raincima. Nakon svog kazivanja dobio je veliki aplauz. Zaigralo se i kolo.

Članovi „Halisija“, osim što znaju igrati, pokazali su i da su vrijedni, što su dokazali prilikom ljuštenja kukuruza, ali i kasnije, kada je sve trebalo počistiti.

Na sijelu su bile i članice Udruženja žena „Đerdan“ iz Donjih Vukovija te članovi JOB-a „Unija veterana“ Kalesija.

Domaćini su se potrudili da prisutne počaste pečenim krompirom, kako se to nekada činilo, te čajem, kahvom i, za one mlađe, slatkišima.

Svi prisutni bili su oduševljeni ovim sijelom. Starije je vratilo u mladost, a mlađima je sve bilo vrlo zanimljivo. I na društvenim mrežama reakcije su bile izuzetno pozitivne – gotovo svi su upućivali čestitke i zahvalnost JU BKC „Alija Izetbegović“ za organizaciju „Sijela k’o nekad“.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

U subotu 19. redovna sjednica OV Kalesija

Putevi u BiH: Saobraća se bez vanrednih ograničenja i uz dobre vreme …

Servisne informacije iz Živinica (19.6.2026.)

Servisne informacije iz Kalesije (19.6.2026.)

Stižu dugotrajni toplotni valovi u BiH, moguće temperature do 36 ste …

CLOSE
CLOSE