17.jul.2012
Senad Hadžić, Bosanac koji je 10. decembra prošle godine iz svojih rodnih Banovića krenuo u Mekku, kako bi obavio petu (svetu) islamsku dužnost, hadždž, trenutno se nalazi nedaleko od saudijske granice.
Naime, Senad Hadžić je bio u teškom zdravstvenom stanju, prije mjesec dana, ali se njegovo stanje popravilo, te je nastavio svoje veliko putovanje. Međutim, Senadu, za sada, zdravstvene poteškoće ne predstavljaju ključni problem, nego to što mu Saudijska Arabija, vjerovatno, neće odobriti vizu, niti će mu dozvoliti ulazak u zemlju. Kako saznajemo, Senad ne bi bio jedini putnik koji bi bio vraćen sa saudijske granice, pošto se svake godine s granice vrati mnoštvo Palestinaca i ostalih koji pješke putuju za Mekku. Razlog je sasvim jednostavan, neposjedovanje vize i odobrenja za ulazak u tu zemlju.
S ranom na lijevoj nozi, Senad putuje po teškim terenima na temperaturama koje dosežu i do 50 stepeni Celzijusa. Kako doznajemo, Senad putuje pustinjom, a u svom putovanju je naišao na jordansku vojsku, koja mu je ponudila vodu, kao i na jednu manju grupu beduina s kojima nije uspio uspostaviti nikakvu komunikaciju. Ono što Senadu otežava put prema saudijskoj granici su žuljevi koje, svakodnevno, buši iglama kako mu ne bi predstavljali poseban teret prilikom njegovog teškog pješačenja.
Ovaj hrabri čovjek, koji je do sada prešao put od oko 4.500 km, je optimističan kada je u pitanju prelazak preko saudijske granice, iako su iz Saudijske Arabije odlučno istakli kako Senadu ne mogu dati vizu i obezbijediti mu prelazak preko granice. Ukoliko se i desi kakvo čudo, pa Senad pređe saudijsku granicu, čeka ga iznimno težak put do Mekke, pošto će morati pješačiti još nekoliko stotina kilometara neprohodnom pustinjom, u kojoj su tempetature i do 50 stepeni Celzijusa. Izgleda da je pred Senadom, koji baš i nije jakoga zdravlja kao prije, najteži zadatak do sada, bukvalno rečeno, nemoguća misija: ulazak u Saudijsku Arabiju, te pješačenje kroz tople saudijske pustinje.
Kako doznajemo, Senad više ne gladuje, kao što je to bio slučaj prije mjesec dana, pošto su počele stizati i donacije za Senada iz svih krajeva svijeta, a i Jordanci su se, prema njegovim riječima, pokazali kao dobri domaćini. On je jako blizu saudijskoj granici, a ukoliko pređe prvu prepreku, ostaje mu pješačenje dugo nevjerovatnih 1300 km kroz saudijsku pustinju. Međutim, koliko, uopće, za Senadom mari Saudijska Arabija koja mu neće dopustiti ulazak u zemlju, kao što su to već najavili? Da li će Saudijci vratiti Senada nakon što je ovaj potonji došao pred svoju posljednju veliku prepreku? Ono što se pouzdano zna je to da Senad Hadžić nema vizu za Saudijsku Arabiju, a sam Senad je rekao da se ne želi baviti “administrativnim” stvarima. Senadova želja i dosadašnji učinak su nešto, zaista, nevjerovatno, ali da li će se njegova optimističnost završiti na granici Saudijske Arabije, i pretvoriti u pepeo, uskoro ćemo saznati.
Haris Ahbabović