08.aug.2018
Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) Sulejman Ugljanin izjavio je na redovnoj mjesečnoj konferenciji za novinare da su status Sandžaka i Bošnjaka najvažniji za održavanje predstojećih izbora za nacionalne savjete.
On je naglasio da se BNV neće baviti izborima, da taj posao prepušta bošnjačkom narodu, nevladinim organizacijama i drugim ustanovama, odnosno odgovornim ljudima koji žele dobro sebi u budućnosti.
-Svi oni formirat će liste i izaći na izbore, oni koji budu imali najbolju listu, dobit će našu podršku. Niko od nas se neće pojedinačno kandidovati niti praviti liste, mi smo pokazali šta znamo i šta hoćemo. Narod u Sandžaku najbolje zna ko može najbolje i najviše da učini za status Sandžaka i Bošnjaka. Mislim da će ključna stvar predstojećih izbora upravo biti rješavanje statusa Sandžaka i Bošnjaka – rekao je Ugljanin.
On je najavio da se privodi kraju izrada žalbi na manjinske zakone koje pripremaju, kako je rekao, kompetentni stručnjaci, te da će žalbe biti predate ovih dana zvaničnom Beogradu.
Posebno je, kaže Ugljanin, zadovoljan projektom “Bosanski, jer smo Bošnjaci”, čija je realizacija u završnoj fazi, a koji je dao vidljive rezultate kod naroda koji živi u Sandžaku.
– To je jedan od najvažnijih i najvećih projekata. Realizovao se lako, diskretno i dostojanstveno, bez galame i uznemiravanja javnosti. Ovo je jedan od najkvalitetnijih projekata Bošnjačkog nacionalnog vijeća – rekao je Ugljanin.
Podsjetio je da je Bošnjačko nacionalno vijeće nedavno zatražilo od direktora i školskih odbora osam škola u Novom Pazaru, Tutinu i Prijepolju da, u skladu sa zakonom, donesu odluke o promjeni naziva tih obrazovnih ustanova i prije nove školske godine upute zahtjev Ministarstvu prosvjete za dobijanje saglasnosti za te odluke.
Prema prijedlogu BNV, novopazarske osnovne škole “Vuk Karadžić”, “Stefan Nemanja”, “Jovan Jovanović Zmaj” i “Desanka Maksimović” trebalo bi da dobiju imena istaknutih ličnosti iz bošnjačke historije poput Muhameda Hevajia Uskufija, Kulina bana, Ahmeda Ali Gurbija i Muse Ćazima Ćatića.
faktor.ba/Anadolija