Prva asocijacija na luksuz, dobar provod i najmodernije građevine na svijetu jeste Dubai.
Ne tako davno, emirat Dubai je bio gradić u kojem je njegovo stanovništvo živjelo od ribolova.
Od kada su 1971. godine Dubai i ostalih šest emirata oformili Ujedinjene Arapske Emirate, ova država je u vrhu svjetskih proizvođača. To je dalo mogućnosti i ovom gradu kao i cijelom emiratu da brzo napreduje. Znajući da rezerve nafte neće trajati vječno Rashid bin Saeed Al Maktoum, emir šeik Dubaija (1958.-1990.), je imao ideju kako Dubai učiniti bogatim i poslije nestanka naftnih rezervi. Počeo je sa detaljnim planovima za razvoj najvećeg svjetskog turističkog mjesta.
Ogroman novac dobijan od nafte potrošen je na naglu izgradnju ovog grada.
Dubai je danas najmoderniji grad na svijetu, ujedno i najatraktivnija destinacija turista.
Dubai je i dalje najveće gradilište na svijetu, a milijarde dolara koje se ulože svake godine, za koje često možemo čuti da su uzalud potrošene, imaju svoju svrhu.
Dubai će, a time i cijela država, prema planovima „osnivača“ ovog grada ,Al-Maktouma , postati najbogatiji grad na svijetu, a prema nekim predviđanjima, za samo desetak godina, sav novac uložen u izgradnju grada će biti vraćen zahvaljujući velikom broju turista, koji u ovaj grad dolaze iz više razloga, a ponajmanje da čuvaju životnu ušteđevinu.
Iako je grad nastao na proizvodnji nafte, ona sada sudjeluje sa samo 4% u ukupnom nacionalnom dohotku koji iznosi preko 45 milijardi dolara.
*****
— Odnedavno u Dubaiju radi i kalesijac Belmin Smajlović, koji je zahvaljujući firmi „Cosmos“ iz Sarajeva pronašao posao u ovom gradu.
Pored Belmina, u pomenutoj firmi radi još pet kalesijaca, od kojih je jedan i direktor iste.
Belmin je za naš portal poslao nekoliko fotografija iz Dubaija, u kojem je ovih dana temperatura zraka oko 40°C, a u narednim danima se očekuje temperatura i do 50°C.
„Ovdje je prelijepo, čak ljepše od onoga što sam mogao da vidim na internetu prije dolaska ovdje. Ovdje se zna za Bosnu, a kada se domaćinima prestaviš kao Bosanac, prvo pitanje koje slijedi jeste da li si musliman, a kada im potvrdiš, razgovoru nikada kraja, žele znati o Bosni skoro sve“ – govori Belmin Smajlović.
Cijene u Dubaiju su „paprene“, ali zato i zarada je daleko veća od standarda u BiH.
Kalesijci posebno žale za usluge interneta, pa tako 5gb košta oko 120KM.
Pored interneta, u slobodno vrijeme izlaze u grad, a dres Edina Džeke vam garantuje pažnju svih prolaznika.
„Prva šetnja gradom je bila u dresu Edina Džeke, koji je ovdje među najpopularnijim fudbalerima svijeta. Lokalno stanovništvo se može prepoznatio po stilu oblačenja, ali i kod njih su dresovi fudbalskih timova sve prisutniji, a dominira dres minhenskog Bayerna, koji ovdje važi za najbolji svjetski klub jer pripreme pred početak sezone odrađuju upravu u Dubaiju, te dresovi “domaćeg” Manchester Citya“, ističe Belmin, veliki navijač kluba iz Minhena.
Za kraj razgovora Belmin je pozdravio sve kalesijce širom svijeta,
„Nadam se da će kolonija kalesijaca u Dubaiju još porasti, a svima koji imaju mogućnost da obiđu neku od turističkih destinacija, Dubai je sigurno moja preporuka broj jedan. Pozdrvaljam sve kalesijce širom svijeta, a lijepim željama se pridružuju i moje kolege iz Kalesije.“
.
Admir Karić