08.maj.2020
U Hajvazima je danas obilježena 28.godišnjica zločina. Cilj obilježevanja godišnjice jeste čuvanje sjećanja na ono što se dešavalo na ovom području od 1992-1995.godine te sjećanje na žrtve proteklog rata, ubijene i nestale. Tim povodom danas je na lokalnom mezarju proučen Jasin, a na spomen obilježju dova.

Dvojica šehida su poginula 6.maja a dvojica 8. maja 1992.godine. To su Karić Sead, Omerović Bajro, Avdić Salko i Karić Ćazim. Osim njihovih imena, na spomen obilježju u Hajvazima ispisana su imena još 20 šehida.

Maj mjesec je za lokalno stanovništvo poseban i zbog činjenice da su se u tom mjesecu počeli vraćati svojim kućama. Čistili, gradili i selu vratili novi sjaj. Nikada ne može biti kao što je nekada bilo zbog činjenice da je prolivena krv..Ali, opet Hajvazi su dokaz da život nije ubijen.Kroz Hajvaze ponovo trče djeca.

