01.aug.2011
Kada je u februaru 2011. godine došlo do poskupljenja hljeba na području F BIH kao razlog navedeno je svakodnevno poskupljenje hljebnog žita i brašna na tržištu, sve skuplji uvoz i isporuke, nedovoljne robne rezerve , te poslovanje u finansijskom gubitku.
Nakon pet mjeseci sarajevski Aspek najavio je da će 11. avgusta sniziti cijene polubijelog, a Klas polubijelog i narodnog hljeba do narednog petka. Nakon ove informacije većina građana se pita da li će i pekari u Tuzlanskom kantonu sniziti cijene hljeba.
Provjerili smo informaciju i došli do odgovora. Pojeftinjenje koje su najavili iz Klasa gdje će maloprodajna cijena osnovnih vrsta hljeba, polubijelog i narodnog težine 400 grama, iznositi 1,15 KM, umjesto dosadašnjih 1,30 KM odnosi se samo na Sarajevski kanton.
Cijene u Sarajevskom i Tuzlanskom kantonu nisu iste. Kako je za našu kuću izjavila portparol Klasa Irmelas Cero , zbog razlike u standardu građana ova dva kantona formirane su i raličite cijene. Trenutna cijena 350 grama Klasovog narodnog hljeba u TK je 0, 80 feninga. Kada su u pitanju pekare u Tuzlanskom kantonu u njima ne može ni doći do pojeftinjenja, jer ne proizvode polubijeli hljeb.
A kada već govorimo o cijenam i gramaži evo i podatka da 450 grama bijelog hljeba u tuzlanskim pekarama košta 1,10 KM. Ono što ohrabruje , a vezano je za moguća pojeftinjenja je podatak da će Bosna i Hercegovina ove godine imati bolji rod pšenice nego prošle. Pekari trenutno za kilogram brašna moraju izdvojiti 82 feninga. Riječ je o brašnu iz prethodne žetve što znači da, dok se ne iscrpe stare zalihe, do pojeftinjena neće doći. Tek kada se sumiraju rezultati ovogodišnjeg roda na osnovu kojih će biti formirana cijena kilograma brašna, moguće je govoriti i nižim cijenama pekarskih prizvoda od pšenice. Do tada one ostaju iste.
Pekari u Tuzlanskom kantonu su spremni da, kada brašno pojeftini, koriguju cijene, ali zadrže i kvalitet proizvoda.
rtvtk.ba