19.jul.2011
Zbog problema s kojima se u svom radu susreću stanice tehničkog pregleda vozila na području Tuzlanskog kantona, a sa ciljem podizanja stepena kvaliteta rada, Ministarstvo trgovine, turizma i saobraćaja TK-a organizovalo je sastanak sa predstavnicima svih stanica na području Tuzlanskog kantona.
Prilikom primjene Pravilnika o tehničko – eksploatacionim uslovima za vozila kojima se obavljaju pojedine vrste prijevoza uočeno je da pojedine stanice tehničkog pregleda prilikom izdavanja Potvrda o ispravnosti i opremljenosti vozila za obavljanje prijevoza putnika u cestovnom prometu ne vode dovoljno računa o pojedinim odredbama Pravilnika.
Ovo se prije svega odnosi na izdavanje Potvrda o ispravnosti i opremljenosti vozila za obavljanje prijevoza taksi vozilima, autobusima, zatamnjivanje prednjih stakala na vozilima, (ne)postojanje katalizatora koje je dovodilo do smanjenja dadžbina za registraciju vozila i dr. Takođe, primijećena je i nedovoljna pažnja prilikom kontrole vozila od strane kontrolora na stanicama tehničkog pregleda odnosno voditelja stanice tehničkog pregleda tako da se jedan vrlo važan postupak utvrđivanja tehničke ispravnosti određenog vozila počinje svoditi na formalnost kojoj se ne pridaje potrebna pažnja. Učesnici sastanka konstatovali su probleme sa kojima se suočavaju stanice tehničkog pregleda , te iznijeli inicijative koje za cilj imaju rješavanje evidentiranih problema.
Kao jedan od većih problema konstatovana je nelojalna konkurencija u radu stanica tehničkog pregleda, odnosno prisutna praksa koja omogućava osiguravajućim društvima formiranje privrednih društava koja se bave tehničkim pregledima vozila čime se umanjuje vjerodostojnost pregleda vozila. Kako je istaknuto rezultati ispisa izduvnih gasova za vozila kojima se rade tehnički pregledi moraju biti eliminatorni, a ne kao do sada da rezultati mjerenja izduvnih gasova budu samo evidentirani bez obzira na to da li rezultati odgovaraju propisanoj emisiji izduvnih gasova ili ne jer se sa takvom praksom u skoroj budućnosti neće moći sa vozilom preći ni granica sa Republikom Hrvatskom. Učesnici su naglasili da je potrebno kod viših nivoa vlasti inicirati da se registracija vozila vrši na stanicama tehničkog pregleda, a ne u MUP-u, osim prve registracije vozila, jer su stanice i materijalno i kadrovski osposobljene za takvu vrstu aktivnosti.
Također, potrebno je tražiti od viših nivoa vlasti rješenje u vezi sa baždarenjem taksimetara, te tražiti od Ministarstva komunikacija i prometa BiH da se donesu neophodni Pravilnici koji će regulisati upotrebu alternativnog goriva u vozilima (plina) kao i ostale neophodne dokumentacije odnosno jedinstvenog procesa certificiranja vozila na državnom nivou. Od Federalnog ministarstva prometa i komunikacija treba tražiti da se donesu Izmjene i dopune Pravilnika o tehničko – eksploatacionim uslovima za vozila kojima se obavljaju pojedine vrste prijevoza i to u dijelu koji se odnosi na detaljnije preciziranje starosnih razreda čime bi se ograničavale starost autobusa u ovisnosti do namjene prijevoza, i dr. Osim predstavnika Ministarstva trgovine turizma i saobraćaja ministra Aziza Čačkovića i pomoćnika ministra za saobraćaj Nenada Lukanovića, sastanku su prisustvovali predstavici „IPI Instituta” Zenica koji su od strane Vlade Federacije BiH ovlašteni za nadzor nad radom Stanica tehničkog pregleda gospoda Semir Selimović i Ibrahim Mustafić, predstavnik Kantonalne uprave za inspekcijske poslove TK-a Tomić Anto – inspektor cestovnog saobraćaja kao i predsjednik Udruženja Stanica tehničkog pregleda Ramiz Begović.