28.0600:28
Kalesija

Naučnici tvrde: Šećer “budi” ćelije karcinoma i čini ga agresivnijim

Projekt je započeo 2008. godine s naglaskom na tome kako tumori značajno pretvaraju količinu šećera u laktat u odnosu na zdravo tkivo. Do sada nije bilo jasno je li to simptom ili uzrok karcinoma. No, ovo istraživanje daje dokaze pozitivne korelacije između šećera i onkogenog potencijala u kancerogenim ćelijama.

“Naše istraživanje otkriva kako hiperaktivno konzumiranje šećera u kancerogenim ćelijama dovodi do začaranog kruga kontinuirane stimulacije razvoja i rasta raka. Prema tome, objašnjava povezanost između snage Warburgovog učinka i agresivnosti tumora”, kazao je profesor Johan Thevelein.Istraživači smatraju da će ovi rezultati imati sveobuhvatne posljedice i pružiti temelj za buduća istraživanja u ovoj oblasti te utjecati na prilagođavanje dijeta za pacijente s rakom.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Planska isključenja električne energije na području Kalesije

Amila Tupković pozvana na okupljanje U-20 odbojkaške reprezentacije …

Najavljen 53. Sajam šljive u Gradačcu

Završena 19. redovna sjednica OV Kalesija

Srebrenica kroz objektiv koji nije zaboravljao: U Tuzli predstavljena …

CLOSE
CLOSE