13.feb.2017
Nakon Hrvastke u kojoj je zbog pojave ptičije gripe alarmantno stanje, ptičija gripa od koje oboljeva perad zabilježena je i u BiH, odnosno u Prijedoru, gdje je analizom krvi uginulih životinja potvrđeno prisustvo visoko patogene influence ptica, podtip H5. Bolest je utvrđena kod domaćih ornamentalnih koka, koje se drže kao ukrasna perad. Odmah nakon utvrđivanja bolesti održan je hitan sastanak na kojem su prisustvovali predstavnici Kancelarije za veterinarstvo BiH, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Republičke uprave za inspekcijske poslove – Veterinarska inspekcija i Veterinarski institut Republike Srpske “Dr Vaso Butozan”.
„Na tom sastanku dogovorene su mjere u skladu sa odredbama Pravilnika o mjerama za kontrolu i iskorjenjivanje influence ptica uključujući proglašenje zaraženog i ugroženog područja, zatim zabrana kretanja i držanje peradi na otvorenom, popis imanja i na kraju mjera uništavanja zaražene peradi u zaraženom dvorištu što je jučer u toku dana i urađeno“, izjavio je za RTV Slon Aleksandar Macanović, portparol Ministarstva poljoprivrede, šumarsta i vodoprivrede RS.
Ptičja gripa je naziv za zaraznu bolest ptica uzrokovanu virusom influence tipa A, a koji se najčešće pronalazi u guskama, patkama i domaćoj peradi. Premda rijetko, virus u određenim slučajevima može zaraziti i čovjeka.
„Bolest je prelazna na ljude, mogu se dakle ljudi zaraziti i to najčešće oni koji su u kontaktu sa tom zaraženom peradi ili njihovim izlučevinama tipa fecesa, meso, urin, meso, leševi tih životinja. Postoji više sojeva te bolesti, ima nekoliko mutiranih sojeva koji mogu biti jako patogeni za ljude i čak mogu dovesti do smrtnog ishoda“, kazao je Mehmed Selić, doktor veterinarske medicine u Veterinarskj stanici Tuzla.
Nakon što je bolest potvrđena, referentna laboratorija Veterinarskog fakulteta u Sarajevu najkasnije do srijede će utvrditi o kojem soju virusa je riječ, te koliko je opasan za ljudsko zdravlje. Nadležni kažu da je u ovakvim situacijama najvažnije reagovati na vrijeme, a to je u ovom slučaju učinjeno. Plan mjera zaštite na području Prijedora već je donesen. U cijelom selu u kojem je zabilježen slučaj zaraze izvršena je eutanazija peradi, a veterinarski inspektori će na svakom gospodarstvu obaviti i procjenu vrijednosti eutanizirane peradi kako bi se vlasnicima isplatilo obeštećenje.