01.jul.2024
Polazak učesnika „Marša mira“ planiran je 8. jula u jutarnjim satima iz Nezuka, a učesnici će u tri dana hoda preći put dug oko stotinu kilometara. Svake godine više hiljada učesnika pješači od Nezuka do Potočara a u cilju čuvanja sjećanja i sprečavanje negiranja genocida i svega onoga što se u ljeto 1995. godine dogodilo u Srebrenici i okolini. Svake godine rame uz rame sa učesnicima ali velika pomoć organizatorima su i volonteri Crvenog križa. Sekretar CK TK Merima Sarajlić za ntv.ba kaže da je sve spremno za ovogodišnji Marš mira. Sa pripremama kreću početkom godine a ovih dana svakako da su pripreme intenzivnije. Ponosni su na sve volontere i sve ono što čine tokom tri dana ali i svih ovih godina.
“Mi smo prvi put, na prvom Maršu mira imali 5 volontera. Sami smo se organizovali, željeli pružiti pomoć učesnicima, biti im podrška na tom putu. Broj volontera je rastao, prošle godine smo imali rekordan broj volontera, njih 130. Ove godine broj nije puno manji, 110 volontera će uzeti učešće. Dajemo prednost volonterima sa Tuzlanskog kantona ali imamo i volontera iz drugih kantona i gradova kao što je USK, Srajevo, Žepče, Srebrenica. Ove godine imamo i 5 ljekara iz Turske.“kazala je Merima Sarajlić, sekretar Crvenog križa TK za portal NEON Televizije.
Najviše ekipa pješači zajedno s učesnicima, pruža usluge prve pomoći, dio ekipa je angažovan kroz pružanje pomoći prilikom transporta, podjele osvježenja, kao i kroz rad jednog tima koji sa sanitetskim vozilom Crvenog križa pruža podršku zdravstvenim ustanovama.
Sarajlić dodaje da je učešće volontera u okviru Marša mira vrhunac volontiranja. Tu pokažu i primjene sve naučeno. Prošlih godina najviše pomoći su pružali zbog vremenskih uslova da li visokih temperatura ili zbog kiše pa zbog klizavog terena dolazi do pada ili uganuća članka. Također učesnici su se obraćali volonterima zbog osipa, manjih ujeda insekata, žuljeva…
Marš mira je pohod koji je izazov za tijelo i duh čovjeka, zato smo našu sagovornicu pitali za preporuke učesnicima Marša mira.
“Obavezno ponijeti sredstvo za zaštitu kože od sunca sa visokim faktorom i koristiti ga za zaštitu dijelova tijela izloženih suncu, nositi pokrivalo za glavu (kapa, šešir, mahrama), imati dovoljan broj čarapa, najbolje vunenih, koje treba često mijenjati, kako bi se smanjila mogućnost nastanka žuljeva na nogama. Udobna obuća takođe smanjuje mogućnost nastajanja žuljeva. Imati dovoljnu količinu vode sa sobom i unositi je kako bi se izbjegao gubitak tečnosti. Obezbjediti dovoljan unos soli (jesti više paradajza, banana i drugog sezonskog voća i povrća),imati dovoljan broj (pamučnih) majica za presvlačenje. Koristiti sredstva za zaštitu od ujeda insekata (komaraca). ” dodaje Sarajlić.
Preporuke su također da na Marš mira ne idete u kratkim pantalonama izuzev ako se ne nose vunene čarape ili “gamaše” do pod koljena kako bi štitile od mokre trave, krpelja, ujeda zmije. Odmarati se uvijek kada se osjeti potreba i javiti se volonterima ukoliko zatreba bilo kakva pomoć. Profesionalni i osposobljeni za pružanje prve pomoći. Ukoliko osobe koriste već neke lijekove obavezno terapiju ponijeti sa sobom i korsiti u predviđenom terminu, i krenuti na put uz saglasnost ljekara.
Marš mira je pohod protkan emocijama kako za učenike, tako i za volontere i sve one koji su na bilo koji način dio ove priče koja za cilj ima odavanje počasti nevino ubijenim u genocidu.
Podsjećanja radi, u prostorijama Crvenog križa održan je sastanak sa predstavnicima Službi hitnih medicinskih pomoći Tuzlanskog kantona koje će uzeti učešće na ovogodišnjem Maršu mira. Također, sa volonterima iz Crvenog križa iz nekoliko općina održan je pripremni sastanak na kojem su prijavljenim volonterima predstavljene Standardne operativne procedure CK TK na Maršu mira.