26.0109:36
Kalesija

Klanjana dženaza za dvije žrtve zločina sa područja Zvornika

Na šehidskom mezarju u Gornjoj Kalesiji u subotu 1. juna klanjana je kolektivna dženaza za dvije žrtve velikosrspkih zločina sa područja Opštine Zvornik koje su likvidirane u proljeće 1992. godine.

Prošle godine je svoj vječni smiraj pronašao samo jedan zvornički šehid, dok su u subotu svoj vječni smiraj pronašli Hariz Bečić iz Kula Grada i Jasmin Karić iz Zvornika. Karićevo tijelo je pronađeno u Erdutu (Hrvatska), a nakon razmjene posmrtnih ostataka između instituta identifikovani su njegovi posmrtni ostaci.

-Tokom agresije na BiH s područja Zvornika nestala je 1.991 osoba, a od toga je identifikaovano njih 1.548. Tražimo još 443 tijela – rekao je sekretar Udruženja porodica zarobljenih i nestalih lica općine Zvornik Hakija Smajlović.

U sudovima BiH donesene su tri presude za zločine počinjene nad stanovništvom Zvornika. Apelacioni sud u Beogradu u martu ove godine osudio je pripadnike jedinice “Simini četnici” za zločine počinjene 1992. u Zvorniku. Na po osam godina zatvora osuđeni su Tomislav Gavrić i Zoran Đurđević, a Zoran Alić na pet godina zatvora. Preživjele žrtve rata, kažu, to im ne znači mnogo jer se oni i danas, 27 godina poslije susreću sa brojnim zločincima koji slobodno hodaju Zvornikom.

-Naše su srodnike ubili u roku 10 do 15 dana, a nas preostale ubijaju 27 godina. Tako će biti dok ne dočekamo bar minimum pravde, dok neko ne bude procesuiran i osuđen za ove zločine – kaže Ahmet Grahić, predsjednik Udruženja porodica zarobljenih i nestalih civila Općine Zvornik.

Avaz

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Obezbijeđeni potrebni uslovi za rad Ambulante Seljublje

Održana edukativna radionica u ovkiru projekta “Stop raku grli …

Putevi u BiH: Magla i niska oblačnost smanjuju vidljivost po kotlinam …

Servisne informacije iz Živinica (26.1.2026.)

Servisne informacije iz Kalesije (26.1.2026.)

CLOSE
CLOSE