Kalesija 10°

Katastrofa Željezničara u Izraelu, Sparta lagano protiv Sarajeva

Nogometaši Željezničara po dobrom neće pamtiti ni drugu svoju posjetu Bloomfield sadionu u Tel Avivu u svega godinu dana.

Željezničar je u revanš susretu 3. pretkola Evropske lige gostovao Maccabiju, koji je i večeras bio bolji od našeg predstavnika za šest golova!

Sve su Žuti iz Tel Aviva riješili u prvih 45 minuta. Zapravo, ko će u play-off bilo je jasno i nakon pogotka Colauttija u 18. minuti. Do tog trenutka domaći sastav je bio bolji, a Karić je u dva navrata u 14. minuti odbranio svoju mrežu.

Prethodno je i Željezničar uspio zaprijetiti. U 12. minuti Zajko Zeba je centrirao s lijeve strane, Eldin Adilović došao do lopte svega dva metra od gostujućeg gola, no na kraju je izblokiran.

Maccabi je, dakle, sigao do vodstva u 18. minuti. Kapiten domaćih Yerini sjajno je ubacio s lijeve strane, Goran Marković loše reagirao, lopta došla do Roberta Colauttija , kojem nije bilo teško matirati Karića. Colautti je postigao dva gola i na Koševu protiv Željezničara.

U 33. minuti nova velika prilika za Izraelce. Tamnoputi Konate sjajno je petom “izbacio” zadnju liniju Želje, opasni Colautti krenuo sam ka golu Plavih, pucao s ruba šesnaesterca, no malo pored lijeve stative Karića. Dvije minute kasnije uzvraća naš predstavnik preko Zebe, čiji udarac s nekih 17 metara, malo iskosa s lijeve strane, odlazi dva metra pored gola Maccabija.

Maccabi u 36. minuti ponovo u dobroj poziciji da povede. Ponovo je Colautti izašao sam pred Karića, ovaj put nešto iskosa s desne strane, ali je Karić odlično zatvorio svoj ugao pa je napadač gostiju pucao pored gola.

Samo nekoliko trenutaka kasnije, akcija Maccabijevih igrača, lopta dolazi do Mikhe čiji udarac sa 15-ak metara sjajno zaustavlja Karić. Na 2:0 Maccabi je povisio u 38. minuti. Slobodan udarac za domaće na samom rubu kaznenog prostora, kratko dodavanje i Rafi Dahan pogađa Karićevu mrežu.

Do odlaska na odmor Maccabi je postigao i treći gol. Israelevich je prodrio desnom stranom, centrirao je u petarac, gdje je, pogađate (?), Roberto Colautti… Sjajni napadač postigao je četiri gola u dvije utakmice.

Domaći trener izvršio je dvije izmjene na poluvremenu. Izašli su Israilevich i Colautti, a ušli Atar i Itzhagi. Upravo Atar je u 54. minuti pogodio za 4:0 vodstvo Maccabija. Odlično je prošao Nyemu, oslobodio se Kvesića, a onda preciznim udarcem pronašao put do Karićeve mreže.

Dalekometni topovski udarac Logasija iz 62. minute završava na stativi gostujućeg gola. Samo minut kasnije Atar lobuje Karića, ali lopta odlazi pored gola. Isti igrač postigao je i drugi gol, no on je poništen zbog nedozvoljene pozicije.

Haimova su “zaposlili” Bešlija i Adilović, ali se izraelski golman nije dao savladati. Maccabi se niti u jednom trenutu nije zadovoljio visokom prednošću, pa je opsada Karićevog gola nastavljena. Peti gol Izraelaca stigao je u 84. minuti. Vasilić je loptu proslijedio u vlastitu mrežu sa svega metar nakon Atarovog prizemnog ubačaja s desne strane.

No, ni to nije bilo sve. Atar je u 85. minuti matirao Karića za bolan poraz Željezničara.

Maccabi – Željezničar 6:0 (Colautti 18, 45, Dahan 38, Atar 54, 85, Vasilić 82 – ag)

Stadion: Bloomfield u Tel Avivu. Sudija. Alan Black (SJI). Žuti kartoni: Ziv (Maccabi), Nyema, Stančeski (Željezničar).

MACCABI: Haimov, Israilevich /od 46. Atar/, Ziv, Mikha, Pavićević, Konate, Yeini, Logasi, Colautti /od 46. Itzakhi/, Dahan /od 56. Kehat/, Vered. Trener: Mordechay Iwanir.

ŽELJEZNIČAR: Karić, Kvesić, Marković, Adilović, Zeba, Nyema, Vasilić, Bešlija /od 70. Selimović/, Svraka /od 70. Zolotić/, Jamak /od 56. Višća/, Stančeski. Trener: Amar Osim.

———————————-

Fudbaleri Sarajeva poraženi su od Sparte (0:2) i u revanš susretu 3. pretkola Evropske lige, pa su se tako oprostili od Evrope u ovoj sezoni.

Bosna i Hercegovina ostala je bez predstavnika u evropskim takmičenjima. Već ranije iz Evrope su ispali Široki Brijeg i Borac, a večeras su svoj evropski put i to na katastrofalan način završili i vječiti rivali Sarajevo i Željezničar.

Nakon što je Sparta u prvom susretu sa visokih 5:0 savladala Sarajevo, pitanje pobjednika je već bilo odlučeno, no večeras se očekivalo mnogo više od bordo momaka.

I doista su utakmicu otvorili dobro, imali su nešto više od igre, međutim Sparta je došla do prednosti. Igrala se 19 minuta kada je Kweuke fenomenalnim pogotkom sa nekih 30 metara zatresao mrežu Sarajeva.

Nakon vodstva Sparta je sve konce igre držala u svojim rukama, a u 36. minuti Matejovky je pogodio za kasnije će se ispostaviti konačnih 2:0.

U derugom dijelu na terenu nije bilo previše uzbuđenja. Gosti su se zadovoljili sa vodstvom 2:0 i rutinskom igrom su čuvali prednost, dok je Sarajevo u par navrata pokušalo nešto više uraditi, no nije uspjelo.

Sve u svemu zaslužena pobjeda Sparte i tužna noć za bh. klupski fudbal. Sarajevo i Željezničar u četiri susreta 3. pretkola nisu uspjeli zatresti protivničku mrežu, a igrači vječitih rivala čak 15 puta su vadili lopte iz svojih mreža u duelima sa Maccabijem i Spartom.

Spušteni smo na zemlju i ne preostaje nam ništa drugo nego se vratiti u stvarnos bosanskohercegovačke Premijer lige.Sarajevo – Sparta 0:2 (Kweuke 19’, Matejovsky 36’)
Sudija: Maksim Layushkin (RUS). Žuti kartoni: Handžić, Belošević, Haskić (Sarajevo), Matejovsky, Vidlička, Abena (Sparta). Crveni karton: Belošević.

SARAJEVO: Hamzić, Dupovac, Torlak, Obuća, Kojašević (od 69 H. Handžić), Šćepanović (od 79. Maksimović), Čomor, Haskić, Suljić (od 58. Trebinjac), Belošević, K. Handžić. Trener: Jirži Plišek

SPARTA: Blažek, Řepka, Pamić, Matějovský (83. Abena), Kweuke (od 64. Kerić), Juhar, Kadlec (od 57. Mareš), Brabec, Vidlička, Vacek, Hušek. Trener: Jozef Chovanec