Kalesija sa okolinom pripada sjeverobosanskom području. Ovo klimatsko područje ograničeno je na sjeveru rijekom Savom a na jugu linijom koja ide od Bihaća, Sanskog Mosta i Banja Luke, dolinom Usore i Spreče do Zvornika.
Za teritorij kalesijske općine ne postoje podaci o meteorološkim osmatr- njima i mjerenjima ali do izvjesnih podataka možemo doći na osnovu osmatranja i mjerenja u najbližoj stanici u Tuzli koja je vazdušnom linijom udaljena 15 km.
Na osnovu višegodišnjih mjerenja uočljivo je da je mjesec januar naj- hladniji
u godini sa srednjom temperaturom od -0,8°C, a najtopliji je mjesec juli sa srednjom temperaturom od 19,5°C. Srednja godišnja temperatura za period od 1956 do 1990. iznosi 10,1°C. Najhladniji mjesec u ovom periodu je bio januar 1960. i 1968. kada je srednja mjesečna temperatura iznosila -6°C. Najtopliji mjesec od 1956. do 1990. bio je juli 1956. godine, kada je srednja mjesečna temperatura iznosila 23,3°C.
Temperatura kolebanja su izražena u proljeće i jesen a to često ima negativne posljedice
na poljoprivredne kulture zbog pojave poznih proljetnih i ranih jesenjih mrazeva.
Prezentirani osnovni podaci temperaturnog režima upućuju na zaključak da su u ovom području ljeta topla a zime hladne, što je rezultat kontinentalne klime.
U pogledu padavina ovo područje je karakteristično po malim količinama i spada u najsuhlja područja BiH. Međutim, srećna je okolnost što se one izlučuju u vrijeme kada su najpotrebnije poljoprivrednim kulturama.
Analizirajući dužine trajanja snijžnog pokrivača je od izuzetnog značaja za ovo područje s obzirom da je ono pretežno poljoprivredno. Snijeg štiti usjeve od jakih mrazeva a istovremeno stvara i velike zalihe vode u zemljištu. Sniježne padavine se ovdje javljaju u januaru, februaru i martu. U prosjeku u toku godine ima 50 sniježnih dana. Trajanje sniježnog pokrivača zavisi i od nadmorske visine, nešto duže se zadrži na Majevici i njenim padinama a njegova prosječna visina kreće se između 30 i 40 cm.
Vazdušna strujanja najintenzivnija su u dolini Spreče i u toku godine najviše puše sjeverozapadni vjetar (57 dana) zatim jugoistočni (44 dana) i sjeveroistočni (29 dana).
Na osnovu prezentiranih klimatskih elemenata može se zaključiti da Kalesija sa okolinom ima umjereno-kontinentalnu klimu. Ona čini prelaz između stepsko-kontinentalne klime Panonske nizije i klime naših visokoplaninskih oblasti.