Petrografski i geološki sastav područja kalesijske općine je dosta razno- vrstan. Stijene koje učetvuju u sastavu ove teritorije pretežno su mezozojske a dijelom tercijarne i kvartarne starosti, premda ima i onih koje su stvarane u paleozoiku.4 Njihov genetski slijed teče od jugozapada prema sjeveroistoku. Jugozapadni dio terena sastavljen od serpentinita, amfibolita, peridolita, dunita, dijabaza, albitskih granita i gabra koji su dijelom paleozojske a dijelom jurske starosti.5 Na ove stijene se naslanjaju sedimenti krede (krečnjaci, rožnjaci i pješčari).
Opština Kalesija leži između dva masiva, metamorfnog sa južne i magmatskog sa sjeverne strane. Što se tiče geološkog istraživanja ovo područje je totalno ne istraženo. Mada prema nekim saznanjima bilo je pokušaja istraživanja u vremenu vladavine Austrougarske gdje datairaju i prvi rudnici na ovim prostorima (ugljenokopi) čije su jame i do danas sačuvane u predjelu Miljanovaca i Tojšića. Eksplatisanje uglja vršilo se putem željeznice tačnije uskotračnim prugama. Iako se istraženo po nekim saznanjima smatra se da su sve stijene formirane u vremenu Neolita i Paleolita.
Što se tiče sastava odnosno građe stijena najrasprostranjeniji je serpetinit čiji masiv počinje od Doboja a isklinjava nedaleko od mjesta Divič opština Zvornik. Zatim drugi po značaju je svakako ugljani masiv koji se prostire kroz dva pravca. Prvi pravac počinje od Karakaja opština Zvornik, proteže se duž cijele opštine i isklinjava u mjestu Tinja odnosno Duboki Potok opština Srebrenik, uglavnom lignit i drugi pravac prema Banovićima i Đurđeviku iz pravca Majevice. Takođe jedne od brojnih stijena su kvarcno-laporovite stijene, laporski krečnjak tako zvani dijabaz rožnjačka formacija.