13.0700:47
Kalesija

Darko Ćulum podnio ostavku na mjesto direktora SIPA-e

Direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Darko Ćulum odlučio je da se povuče s pozicije u skladu sa, kako navode na RTRS-u, zakonima koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, a koje je suspendovao Ustavni sud Bosne i Hercegovine.

Također je Vlada RS-a jučer donijela uredbu prema kojoj svi uposlenici četiri državne institucije iz RS-a moraju da se povuku do srijede ukoliko žele da pređe, a ako to ne urade, najavljene su sankcije.

Ćulum je, odmah nakon donošenja spornih zakona u NSRS-u, kojima je zabranjen rad Suda BiH, Tužilaštva BiH, VSTV-a i SIPA-e, rekao da je donio odluku o tome da li će ostati ili izaći iz institucije, ali je danima mudro šutio i očigledno povlačio poteze koji su išli na ruku Miloradu Dodiku.

SIPA bi trebala neometano funkcionisati uprkos odlasku čelnika te institucije te bi se rad trebao organizovati u skladu sa zakonom. Ćulum je inače bio u tehničkom mandatu, a još u augustu je ispunio uslove za penziju stoga se ne očekuje nužno da pređe u entitetske institucije.

Danas su iz SIPA-e također prvi put pokazali da rade na prostoru RS-a uprkos zabrani, nakon što su proveli akciju na prostoru Banje Luke, Prijedora i Bosanske Gradiške u kojoj su uhapšene tri osobe.

(Klix)

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Makalić potpisala za austrijskog bundesligaša

Četvrt vijeka nepravde: Prvi i posljednji dolazak 16-godišnje Melihe …

“Jedinica” Zmajeva: Vasilj karijeru nastavlja u Saudijskoj …

Kalesijsko ljeto: U četvrtak, 16. jula, Veče sevdaha, saza i poezije

Kavazović: Naša je dužnost da pamtimo i da se borimo protiv zaborav …

CLOSE
CLOSE