Kalesija -5°

Bh. turistički dragulj: Bijambarska pećina ukrašena stalaktitima oduševljava posjetioce (FOTO)

Zakonom zaštićeno područje Bijambara, oko 40 kilometara sjeverno od Sarajeva, poznato je mjesto kojeg zbog prirodnog ambijenta iz godine u godinu posjećuje veliki broj turista iz brojnih zemalja svijeta. Ipak, velike grupe koje ovog ljeta pohode Bijambarsku pećinu dolaze uglavnom iz arapskih zemalja među kojima prednjače Katar, Saudijska Arabija i Bahrein.

naslovna_0Dvadesettrogodišnja Zerina Čelik već tri godine radi kao turistički vodič kroz, za sada jedinu za posjetioce uređenu i osvijetljenu pećinu na Bijambarama. U razgovoru za Anadolu Agency (AA) ističe kako nije moguće precizirati broj turista koji posjećuju Bijambare, ali kako se radi o velikom broju. – Biljni i životinjski svijet –  “Veliki broj ljudi je zainteresovan za pećinu. Većinom su to Arapi i manje grupe Nijemaca. Mogu reći da sve više i više dolaze. Vole posjetiti Bijambare i ostala mjesta u BiH”, ističe Čelik podsjećajući kako je na Bijambarama pronađeno šest pećina od kojih je jedva otvorena za građane. Do pećina su, kako kaže, prvi puta došli planinari jer je bogati životinjski i biljni svijet koje nude Bijambare oduvijek okupljao ljubitelje prirode, alpiniste, lovce i travare.

pecina-bijambare14-2015-08-09Kako kaže Čelik, velika pećina je srednja po redu, ali je najveća i glavna po istraženosti. Na samom ulazu u pećinu koja je od velikog značaja za bosanskohercegovački turizam, osjetan je pad temperature zraka. Kroz uglavnom mračnu, na pojedinim mjestima osvijetljenu pećinu vodi staza duga 500 metara i posjetioce provodi kroz četiri velika pećinska hodnika od kojih je, svaki za sebe, lijep i jedinstven. “Najveći i ujedno najljepši je četvrti, takozvani “kocertni ili muzički hodnik” nazvan po svojoj akustičnosti. U ovoj sali prije dvije godine održan je koncert jedne bh. grupe, a prije sedam godina je bilo upriličeno vjenčanje”, kazala je za AA Čelik dodajući kako se akustična sala moće koristiti za privatne događaje iako je malo takvih upita. – Bogaststvo pećinskih ukrasa –  Nadaleko je poznata Bijambarska pećina po svojim unutrašnjim ukrasima. Naime, stalaktiti smatrani “pećinskim nakitom” kroz hiljade godina ispunili su stropove pećinskih hodnika formirajući ogromne strukture koje vise prema podu.

pecina-bijambare15-2015-08-09Čelik pojašnjava kako je za jedan centimetar pećinskog urasa potrebno 160 godina. “Prema veličini koju ovdje vidimo možemo reći da je njena starost nekoliko miliona godina. Temperatura u ovoj sali je konstantno pet stepeni. To je dokaz da ona nema dodira sa vanjskim svijetom. U zimskom periodu je minus, stvore se ledenice veličine čovjeka i tada se ovdje ne može ući. Pećina se tada zatvara za posjetioce”, pojašnjava Čelik.

pecina-bijambare17-2015-08-09Kada je riječ o životinjskom svijetu u pećini, u njoj je zastupljeno deset vrsta od kojih najviše šišmiša i cvrčaka čije nastambe postoje najviše u mračnim neosvijeljenim dijelovima pećina, a koji iz svojih staništa izlaze kada u pećinu uđe veliki broj posjetilaca ili glasne djece. Prema riječima vodiča Zerine Čelik, upravo zbog prirodnog bogatstva kojim obiluju Bijambare, arapski posjetioci pohode ovo mjestu u velikim grupama, iz godine u godinu.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Zmajevi deklasirali Hrvatsku u grotlu Skenderije i napravili veliki ko …

Nerminin recept za medenu tortu

Putevi u BiH: Na većini putnih pravaca saobraća mokrim i mjestimičn …

Hasan Ramić zamjenik predsjedavajućeg OV Kalesija

Damir Džafić izabran za predsjedavajućeg OV Kalesija

CLOSE
CLOSE