17.okt.2024
Najava kosovskog premijera Albina Kurtija da će od 1. januara 2025. godine građani Bosne i Hercegovine moći putovati na Kosovo s ličnom kartom, po mišljenju savjetnika ministra za vanjske poslove i dijasporu Vlade Kosova Ćerima Bajramija jednostrana je odluka, mimo pravila o reciprocitetu u diplomatskim odnosima.
– Odluka je donesena na osnovu procjene situacije i stanja u BiH premijera Kurtija ali i na zahtjev predstavnika Bošnjaka Vlade i parlamenta Kosova, Bošnjaka iz BiH, bošnjačkih i albanskih nevladinih organizacija u BiH – kaže Bajrami u izjavi za Fenu.
Podsjeća da je Kosovo među prvima ratificiralo tri sporazuma iz Berlina u okviru Berlinskog procesa, od novembra 2022., među kojima je i Sporazum o slobodi kretanja koji je potpisalo šest država zapadnog Balkana, pa i BiH.
S obzirom na to da BiH nije ispoštovala ni jedan od potpisanih sporazuma kada je Kosovo u pitanju, Bajrami je mišljenja da bi Kancelarija Evropske unije na Kosovu mogla koordinirati u rješenju problema koji već dugo godina predstavlja problem.
– Bez obzira što je specijalni izaslanik Njemačke za zapadni Balkan Manuel Saracin rekao da neće biti nagrade za one koji koče sporazume, ipak ključnu ulogu ima EU i Sjedinjene Američke Države. Od njih očekujemo da više utiču da i BiH ratificira Sporazum o slobodi kretanja, odnosno da što skorije ukine bh. vize za građane Kosova – ističe Bajrami.
Vlada Kosova je napravila izuzetak za BiH, navodi on, i to po mnogim pitanjima, za razliku od Srbije kojoj je uvela robne sankcije.
Najava ukidanja viza za građane BiH poslije nove godine, smatra Bajrami, novi je iskorak u tom zasebnom odnosu ka BiH, koji ima crtu i ličnog odnosa premijera Kurtija sa Bošnjacima u BiH i njegove realne procjene političkog stanja u bh. državi.
– Zbog toga očekujemo da i bošnjački i hrvatski predstavnici u BiH preuzmu odgovornost, da ratificiraju sporazume koje su potpisali. U protivnom, ova odluka premijera Kurtija ne znači da će Kosovo vječno čekati na dobru volju srpskih političara u BiH, zbog kojih najveću štetu već nekoliko decenija trpe Bošnjaci Kosova, te Albanci i Bošnjaci u BiH koji su porijeklom s Kosova – zaključio je savjetnik ministra za vanjske poslove i dijasporu Vlade Kosova Ćerim Bajrami u izjavi za Fenu.