Kalesija 14°

Alija, Avdurahman i Redžad otvorili planinarsku sezonu pohodom na Bjelašnicu

Planinarsko društvo Repište je otvorilo ljetnu planinarsku sezonu pohodom na Bjelašnicu. Planinarsko društvo Repište je jedno od aktivnijih na našem području, te su početak maja mjeseca i lijepo vrijeme iskoristili da bi uživali u predjelima jedinstvene i autentične planine koja svakako predstavlja jedan od brojnih dragulja bh. prirode.

Iako za planinare je uvijek otvorena sezona, ipak ovaj pohod ozvaničili su kao početak ljetnih aktivnosti koje su planirali u PD.

Tročlana ekipa, koju su činili Alija, Avdurahman i Redžad, se odlučila na jednodnevni pohod na planinu Bjelašnica, vrh Obalj 1890mnv i selo Lukomir.

Polazak je bio iz sela Umoljani preko vrha Obalj dolazak u selo Lukomir, a vrijeme je poslužilo da uživaju u pohodu.

Bjelašnica je planina u centralnom dijelu Bosne i Hercegovine,  pripada dinarskom planinskom sistemu, a najviši vrh Bjelašnice iznosi 2.067 metara. Na Bjelašnici, zbog sudara vazdušnih masa sa planina mora, padaju velike količine snijega, te je ova planina pokrivena snijegom od novembra do maja, a ponekad i u ljetnim mjesecima.

Područje Bjelašnice bilo je naseljeno još u antičko doba, o čemu svjedoče bogati arheološki pronalasci. Već se u petnaestom vijeku spominju prva bjelašnička sela, a Evlija  Čelebija opisuje Bjelašnicu kao “čudan, zelenilom obrastao i naseljen planinski kraj”. Najvažniji spomenici koji datiraju iz 14. I 15. vijeka su stećci pronađeni blizu sela Tusila, kao i nekropola stećaka u selima Lukomir, Čuhovići i Blace.

Smješteno na južnim obroncima planine Bjelašnice, na 1495 metara nadmorske visine, nalazi se selo Lukomir, proglašeno za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine. Selo Lukomir predstavlja najviše naseljeno mjesto u cijeloj Bosni i Hercegovini, a smatra se da je selo bilo naseljeno i prije više stotina godina. Nacionalni spomenik čine objekti smješteni u selu, nekropola sa 18 stećaka na lokalitetu Vlaško groblje i nekropola sa devet stećaka na lokalitetu Jezerine.

Bjelašnica je oduvijek veliki izazov za svakog avanturistu koji poželi da krene putem ove misteriozne planine. Od brojnih planinarskih staza koje prolaze Bjelašnicom, napoznatija je takozvana “Josipova staza” koja vodi do najvišeg vrha planine – 2067 metara.  Staza je nazvana prema legendi planinarstva i aplinizma Josipu Siegmunudu, koji ju je 1934. trasirao i markirao. Jedna od najpopularnijih izletničkih staza je staza koja vodi od sela Umoljani do Lukomira, uporedo sa kanjonom Raktinice, uz pogled čija ljepota prevazilazi svaku moć opisivanja.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Obilježavanje godišnjice Bitke na Bijeljevcu, položeno cvijeće na …

    Kalesija: U srijedu izložba slika Fikreta Ibričića

    “Mali je svijet ne može nas, rastaviti niko nikad”, matur …

    Proizvedeno u firmi Kalesijca Suada Bešlića: Tuzlanski vatrogasci na …

    CIK BiH: Trenutno stanje prijava političkih subjekata i prijava bira …

    CLOSE
    CLOSE