Dejtonski mirovni sporazum zvanično je ratifikovan u Parizu prije 20 godina, kada su lideri BiH Alija Izetbegović, Hrvatske Franjo Tuđman, i Srbije Slobodan Milošević potpisali detaljno utvrđeni sporazum, koji je definisao način uređenja buduće BiH.
Prije zvaničnog potvrđivanja u Parizu, okončanje rata dogovoreno je 21 novembra 1995. godine u vojnoj bazi u Dejtonu u SAD-u.Definitivnim potvrđivanjem sporazuma u Parizu, prije 20 godina, ustanovljena je podjela na dva entiteta i to 51 posto teritorija koji pripadaju Federaciji BiH, i 49 posto Republici Srpskoj. Dogovoreno je i formiranje Brčko distrikta.
Dogovoreno je i regulisanje međusobnih odnosa prema Povelji UN-a, Završnom helsinškom aktu i drugim dokumentima OSCE-a. Cijeli sporazum sastoji se od 11 aneksa, a aneks četiri je ujedno i Ustav BiH.
Najzaslužniji za potpisivanje takve vrste mirovnog sporazuma je američki posrednik Richard Holbrooke, koji je tokom rata zagovarao tzv. shuttle-diplomaciju, koja je podrazumijevala posredovanje između zaraćenih strana.
Najveće ovlasti tim sporazumom date su entitetima uz utvrđen princip jačanja državnih institucija.