Da bi poslije smrti bliskog srodnika penzije i dalje punile kućni budžet, na jugu Srbije sve je češća pojava da se snaha vjenčava sa svekrom ili zet sa punicom. Nemaštinja je natjerala i jedne i druge da se „orode”, iako se i u jednom i u drugom slučaju radi o krivičnom djelu, jer je riječ o takozvanom prvom stepenu srodstva, a pri tome su brakovi još sklopljeni iz koristoljublja.
Po zakonu ovakvi brakovi su ništavni i matičar ne bi smio ni da ih zaključi, a kamoli da neko od njih pomisli da još može da naslijedi i penziju, ali i to se dešava. Ako ne javno, onda i falsifikovanjem dokumenata, piše Politika.
Penzijski fond je poslednja adresa koja u ovakvim slučajevima može da traži poništenje braka. Fond samo ukoliko primjeti nešto sumnjivo u svojoj evidenciji može da se obrati Tužilaštvu, inače on nema mehanizme da provjerava status bračnih zajednica.
Razlog zašto se ovake stvari dešavaju što bračni drug, posle smrti supružnika, može i da ostane bez penzije, iako su živjeli u zvaničnoj zajednici. To prije svega važi za one bračne parove koji nisu imali zajedničku djecu.
Čitateljka, koja se javila Politici, smatra da je oštećena zbog stalnog pomjeranja starosne granice za naslijeđivanje porodične penzije. „Oštećena” je ostala bez posla, trenutno nema nikakva primanja, a ni pravo na porodičnu penziju, jer po zakonu nema dovoljno godina da bi je naslijedila od svog pokojnog muža. Da li, dakle, žena koja u trenutku smrti muža nije „bila dovoljno stara” da naslijedi njegovu penziju – može naknadno da je dobije?
U PIO fondu za Politiku kažu da ove godine udovica stiče uslov za porodičnu penziju ako ima 51 i po godinu života. Ukoliko je u momentu smrti supružnika imala najmanje 45 godina života, pravo na porodičnu penziju stiče kada navrši zakonom propisane godine života (51 i po godinu u ovoj, odnosno 52 godine u 2015. godini, 53 godine u 2017).
Ukoliko je, međutim, u momentu smrti supružnika bila mlađa od 45 godina, ona nikada neće moći da ostvari pravo na porodičnu penziju po tom osnovu, osim ako djeca iz tog braka ostvare pravo na porodičnu penziju poslije smrti oca. U tom slučaju pravo na porodičnu penziju udovicii cijeni se u odnosu na datum prestanka prava djetetu, ukoliko u momentu prestanka prava djetetu udovica ima navršenih najmanje 45 godina života, porodičnu penziju će ostvariti kada navrši zakonom propisane godine života.
Ukoliko, međutim, supružnici nisu imali zajedničku djecu, a ona je u trenutku muževe smrti imala manje od 45 godina neće moći da naslijedi porodičnu penziju. Udovci ispunjavaju uslov za porodičnu penziju samo ako su u momentu ženine smrti imali navršenih 56 i po godina života.
U PIO naglašavaju da je Zakonom o PIO predviđeno da se starosna granica za odlazak u porodičnu penziju podiže za po šest mjeseci godišnje do 2017. godine kada će uslov za udovicu biti navršene 53, a za udovca navršenih 58 godina života. Tako, recimo, žena koja u ovom času ima 50 godina, nema djecu, a ostala je bez supruga, ne može da ostvari pravo na njegova primanja, jer ima manje godina nego što je to propisano. I naredne godine neće steći uslov, jer će se granica pomjeriti za šest mjeseci. Dakle, moraće da „juri” starosnu granicu da bi imala pravo na muževu penziju, objašnjavaju u Fondu, ali zaključno s 2017. do kada je podizanje ove granice predviđeno zakonom.
Španska serija
Kada se devizna penzionerka (78) udala za 22 godina mlađeg zeta, a on se neposredno prije toga razveo od njene kćerke, matičarka je znala da je razlog vjenčanja punice i bivšeg zeta njena penzija koju on treba da nasliedi. Javna je tajna i da su se nedavno u Leskovcu vjenčali snaha i svekar priznavši da je to zbog njegove penzije. Pošto je on bolestan, a ona s još „vrućim” razvodom od njegovog sina u džepu, matičar ih je vjenčao.