Kalesija

Evo kako i čime spriječiti i liječiti opekline od sunca!

Upozorenja stižu sa svih srana, dolaskom ljeta dolaze i opekline od sunca. Dermatolog dr. Howard Brooks savjetuje nam da razmišljamo ‘hladno’. Najbolji lijek za uobičajene opekline od sunca su hladni oblozi.

‘Hladni oblozi ne samo da pružaju trenutno olakšanje već i pomažu koži da se oporavi’, rekao je Brooks. Također, preporučuje i aloe vera gel ili losion i hidrokortizon kremu, anti-upalni lijek koji se brzo razgrađuje u koži te efikasno pomaže u liječenju opeklina.

Tuširanje hladnom vodom ili hladna kupka također pomažu, no ukoliko se na koži pojave mjehuri ili opekline budu jako bolne, to je znak za odlazak liječniku jer je za oporavak potreban jači lijek.

Postoji i metoda liječenja pilingom. Brooks kaže kako ga pacijenti često pitaju trebaju li učiniti nešto kako bi odstranili tanak, mrtvi sloj kože. Njegova preporuka je da se pusti da ta koža otpadne sama, iako je prihvatljivo i namazati na opečene dijelove kože debeli sloj kreme koja sadrži aloe veru.

Naravno, najbolje bi bilo opekline od sunca uopće ni ne dobiti. Brooks kaže kako se krema za sunčanje mora mazati po cijelom tijelu tokom cijeloga dana, bilo sunčano ili oblačno vrijeme. Potražite kremu za sunčanje koja pruža zaštitu od UVA i UVB zraka.

Danas postoje kreme za sunčanje s vrlo visokim faktorima zaštite, no faktor 30 je obično dovoljan, tvrdi Brooks. Ključno je ispravno nanošenje kreme za sunčanje, potrebno ju je utrljati u kožu najmanje 30 minuta prije izlaganja suncu.

‘Krema za sunčanje nije nešto što namažete na brzinu i odmah ste zaštićeni, ona se mora u potpunosti apsorbirati u vašu kožu’, upozorava Brooks. Također je vrlo važno nanositi zaštitnu kremu nekoliko puta na dan. Potpuna zaštita nakon jednog nanošenja obično traje do 2 sata, nakon toga kremu je potrebno ponovo nanijeti na kožu.

Odrasli koji se bave sportom ili rekreacijom i djeca koja se igraju na otvorenom, kremu moraju nanositi čak i češće. Brooks kaže da se krema za sunčanje mora obnavljati i nakon kupanja, bez obzira na deklaracije koje tvrde da su kreme vodootporne.

Mnoge zaposlene majke u današnje vrijeme za svoju djecu koriste zaštitne kreme u spreju koje i djeca najviše vole. Međutim, na brzinu posprejati dijete sprejem nije dovoljno! ‘Morate djetetu dobro umasirati sprej u kožu, ne možete brzinski posprejati i pustiti dijete’, upozorava Brooks.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Tragedija u Teočaku: Policija pronašla tri tijela u porodičnoj kuć …

Načelnik upriličio prijem za učenike generacije i dobitnicu “ …

KK “Basket” poražen od OKK “Sloboda” u finalu …

VIDEO/ Sabera Salihović za domaće sokove osvaja prve nagrade na razn …

Džemat Jelovo Brdo organizuje vjerski program „Druženje s dijaspo …

CLOSE
CLOSE