Sezonu godišnjih odmora mnogi građani iskoristit će za odlazak na more, ili za obilazak rodbine, a zahvaljujući bezviznom režimu, u zadnje vrijeme su sve češće posjete rodbini i van granica BiH.
Kako se povratak u domove ne bi pretvorio u noćnu moru, veoma je bitno kvalitetno se zaštititi od provalnih krađa. Jasno je da stopostotne zaštite nema, ali ukoliko poštujete neka pravila, neugodnosti je moguće izbjeći.
Pored godišnjih odmora, najveći broj krađa se dešava tokom u danima vikenda.
Preporučljiva zaštita od provala u kuće jeste ugradnju protivprovalnih vrata i stavljanje rešetki na prozore, ukoliko se radi o prizemlju.
U slučaju da svoj dom napuštate na duži period, pokušajte napraviti ambijent u kojem bi potencijalni provalnik stekao utisak da se u kući ipak nalazi neko.
Nikada ne sakrivajte ključ od objekta na “tajna mjesta”. Neozbiljno je vjerovati da postoji provalnik koji za to ne zna!
Ne ostavljajte poruke na vratima tipa “vraćam se…”.
Televizor ili radio mogu se programirati da se povremeno upale kako bi i to ostavljalo utisak da nekoga ima u kući.
Ipak, najbolja zaštita nije alarm ili nešto slično, nego dobar komšija koji će povremeno nadzirati i obilaziti vaš dom.
OPREZ: Pazite šta pišete na Facebooku
Koliko god se trudili da zašitimo svoju imovinu, lopova će uvijek biti, i napretkom tehnologije za zaštitu naših domova, i lopovi razvijaju nove metode.
Prvi i najteži problem za lopova jeste da pronađe žrtvu, dok će onaj “praktični” dio često odraditi bez greške.
Društvene mreže na internetu su otvorena za svakoga, a upravo je Facebook najčešći i najlakši način da naše prijatelje i poznanike obavijestimo da odlazimo od kuće.
U vašoj listi “prijatelja” možda i nemate lopova, ali su velike šanse da jedan komentar ili “lajk” vašeg prijatelja može doći do osobe koja to jeste.