20.0817:20
Kalesija

U Janji je bicikl jedno od omiljenih prevoznih sredstava

Stanovnicima Janje jedno od omiljenih prevoznih sredstava jeste bicikl, a o tome najbolje svjedoči veliki broj parkiranih bicikala ispred džamije, apoteke, marketa i drugih objekata. U ovom ravničarskom mjestu u Semberiji, gotovo u svakoj ulici možete vidjeti građane svih generacija kako se voze biciklima. Mještani su posljednjih godina odlučili da bicikl koriste što više, kako za svakodnevne obaveze, tako i za odlazak do centra mjesta.

„Mi za bicikl još uvijek volimo kazati točak. Svaka kuća ima bar jedan bicikl. Mi ih imamo pet i svi ih koristimo“, kaže nam Mustafa.

Upravo ravnica, koja karakteriše ovaj dio Semberije, jedan je od razloga zbog kojih je bicikl u Janji toliko zastupljen. Nema velikih uspona, a većina ustanova i drugih mjesta koja mještani svakodnevno posjećuju nalazi se relativno blizu.

Posebno zanimljiva slika može se vidjeti petkom, kada mnoge džematlije na džuma-namaz dolaze upravo biciklom. Ispred džamije tada se može pronaći veliki broj uredno parkiranih bicikala, a prizor je postao gotovo uobičajen dio petka u Janji.

Iako posljednjih godina popularnost biziklizma raste i u drugim mjestima, prizori iz Janje su opet nekako posebni.

Podsjećanja radi, prema statističkim podacima  bicikla se najviše koriste u Holandiji, Danskoj, Njemačkoj, Švedskoj…

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Foto konkurs “Moje ljeto s knjigom”

Dani povratka: Mevludski program u džematu Mahala

Veliki transfer na pomolu: Ermedin Demirović ide u Galatasaray za 20 …

Uspješno realizovana akcija dobrovoljnog darivanja krvi „Mladi za …

Na Univerzitetu u Tuzli slobodna čak 743 mjesta: Najviše ih je na me …

CLOSE
CLOSE