24.0210:43
Kalesija

Obilježavanje Dana nezavisnosti u Kalesiji, na Akademiju dolaze poslanici Skupštine BiH koji su glasali za raspisivanje Referenduma

Općina Kalesija će i ove godine  obilježiti 1. mart – Dan nezavisnosti. Tim povodom u Kalesiju su pozvani poslanici Skupštine BiH, koji su, 25. januara 1992. godine, usvojili Odluku o raspisivanju referenduma za utvrđivanje statusa Bosne i Hercegovine, odnosno raspisivanju referenduma ZA suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu.

Dolazak u Kalesiju na obilježavanje Dana nezavisnosti do sada su potvrdili: Miro Lazović, Rasim Kadić, Bedrudin Salčinović, Dževad Tosunbegović, Hazim Rančić, Faik Uzunović, Alija Muminović, Hariz Redžić, Nihad Begić, Muhamed Muhić, Samir Šutković, Abdulah Topčić i Ismet Šepo. 

Svi oni će 1. marta, u 16:00 sati,  prisustvovati Svečanoj akademiji povodom Dana nezavisnosti, a potom, u 17:00 sati, i otvaranju Izložbe Arhiva TK “Referendum za nezavisnost Bosne i Hercegovine u domaćoj i regionalnoj štampi”.

Bit će ovo rijetka prilika da se više parlamentaraca iz perioda 1990 – 1996 ponovo okupi na jednom mjestu.

– Ovi ljudi su izglasali historijsku Odluku o raspisivanju referenduma za nezavisnost Bosne i Hercegovine  i drago mi je da ih možemo ugostiti u Kalesiji. Bilo bi nam drago da ih dođe što više, kazao je kalesijski načelnik Nermin Mujkanović.

Protokol za obilježavanje Dana nezavisnosti je sljedeći:

1.mart 2026. (nedjelja):  

– 15:00  – 15:40 sati: Prijem parlamentaraca kod načelnika 

– 15:45 sati: Polaganje cvijeća i odavanje počasti šehidima i poginulim borcima na Centralnom spomen-obilježju

– 16:00 sati: Svečana akademija povodom Dana nezavisnosti 

– 17:00 sati: Posjeta spomen-sobi “Kalesijski heroji odbrambeno-oslobodilackog rata 1992-1995” i otvaranje Izložbe Arhiva TK “Referendum za nezavisnosti Bosne i Hercegovine

Ovom prilikom upućujemo poziv svima Kalesijcima da u nedjelju, 1. marta, u što većem broju dođu na obilježavanje Dana nezavisnosti.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Slaven Radić više nije trener Konjuha

Air Auto Rent a Car Babajići: Sigurna i pouzdana vozila za svaku pril …

Svih 14 navijača Hajduka priznalo krivicu, osuđeni na po tri mjeseca …

Putevi u BiH: Saobraća po pretežno suhim cestama

Servisne informacije iz Živinica (24.2.2026.)

CLOSE
CLOSE