Ponedjeljak,615:40
Kalesija

Nova pravila: Putnici će morati tražiti dozvolu za ulazak u Hrvatsku koja će koštati sedam eura

Prije puta državljani trećih zemalja, a BiH je jedna od njih, moraju ispuniti obrazac i zatražiti autorizaciju ulaska. Postupak stoji sedam eura, a plaćanja su oslobođeni mlađi od 18 i stariji od 70 godina.

Pred Evropskom unijom i schengenskim područjem nalaze se dvije promjene koje se odnose na ulazak na taj teritorij kao dio napora da se spriječi ulazak kriminalaca ili terorista s lažnim pasošima.

Prva promjena stupa na snagu u oktobru ove godine, a putnici iz trećih zemalja neće trebati poduzimati nikakve radnje, ali druga donosi značajne promjene i postat će operativna do maja sljedeće godine. Ona će utjecati na sve putnike iz trećih zemalja koji su u bezviznom režimu za kraći boravak, uključujući i nama susjedne zemlje poput Bosne i Hercegovine. Morat će prije puta tražiti autorizaciju, koja se može ili ne mora dobiti, i platiti je sedam eura, piše Večernji.hr.

Prvi sistem, EES (Entry/Exit System), automatizirani je informatički sistem namijenjen za registraciju državljana zemalja izvan EU koji putuju na kraći boravak, svaki put kada prelaze vanjske granice zemalja EU. Kratki boravak odnosi se na razdoblje do 90 dana unutar bilo kojeg razdoblja od 180 dana. Ovo razdoblje računa se kao jedno razdoblje za sve evropske zemlje koje se koriste sistemom EES. Sistem će elektronski registrovati ulaske, izlaske i odbijanja ulaska u EES. Putnici će na granici morati dati biometrijske podatke, poput otisaka prstiju i skeniranja lica. Iako je sistem automatiziran, na Kipru i u Irskoj pasoši će se i dalje obrađivati ručno, prenosi Tuzlanski.ba.

Druga, značajnija promjena, ETIAS (Evropski sistem informacija o putovanjima i autorizaciji), trebala bi stupiti na snagu do maja sljedeće godine, nakon nekoliko odgoda, kako je najavila povjerenica za unutrašnje poslove Ylva Johansson. Prema novim pravilima, državljani trećih zemalja, uključujući Bosnu i Hercegovinu, morat će prije putovanja ispuniti obrazac i zatražiti autorizaciju za ulazak.

Postupak zahtijeva uplatu od sedam eura, pri čemu su izuzeti mlađi od 18 i stariji od 70 godina. Odobri li se ulazak, on vrijedi tri godine ili do isteka pasoša, ako ističe ranije. Obrazac se ispunjava online, a tako se prima i odgovor. Čekanje na odobrenje bit će kratko, od nekoliko minuta do četiri dana. Međutim, u nekim slučajevima može biti potrebno dostaviti dodatne informacije ili dokumente, što može produžiti proces do 14 dana, a neki putnici mogu biti pozvani na razgovor, što može produžiti rok na 30 dana.

Važno je napomenuti da posjedovanje važeće ETIAS autorizacije ne garantuje automatsko pravo ulaska. Kada putnik stigne na granicu, službenici će ponovno provjeriti ispunjava li uslove za ulazak, a putnici koji ne ispunjavaju uslove bit će odbijeni.

(Tuzlanski.ba)

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Grad Tuzla uputio zvaničnu inicijativu Nogometnom savezu BiH da se Na …

Božićna čestitka načelnika i predsjedavajućeg vijeća

U subotu (18.1.2025.) u Vukovijama Gornjim predavanje za žene: Goš� …

Vrednovanje škola: OŠ “Kalesija” među 5 najboljih osno …

Na graničnim prijelazima otkriveno devet osoba koje su potraživali s …

CLOSE
CLOSE