Kalesija

“Kad god dođemo u Bosnu idemo u Potočare: Srebrenica je dio mog identiteta a time i moje djece”

Fotografija šestogodišnjeg Anedina Kandžetovića sa jabukom u ruci nakon ovogodišnjeg Marša Mira “odjeknula” je društvenim mrežama. Anedin je kao najmlađi učesnik prešao cijelu trasu Marša Mira a svaki korak, kaže njegova mama, posvetio je kao dovu nevino ubijenim u genocidu. Na Maršu Mira Anedina je u stopu pratila i njegova starija sestra Sara. Zajedno su u dolini bijelih nišana proučili fatihu djedu Seadu Mahmutoviću. Za cijelu porodicu put bio je emotivno izazovan i nakon što su se utisci slegli Anedinova i Sarina mama, kćerka nevino ubijenog Seada kaže da je Srebrenica dio njihovog identiteta

S obzirom na to da živimo u Danskoj stvorili smo svoju tradiciju da svaki naš dolazak u Bosnu podrazumjeva odlazak u posjetu mojoj neni u Žanjevu ( opština Bratunac ) s kojom odlazimo u Potočare da proučimo fatihu rahmetli ocu, amidži i ostalima žrtvama. Kako ja to činim sa svojom porodicom tako i moj brat sa svojom. Sara i Anedin su kao još manji shvatili da ja nemam oca ali razlog tome im nije bio jasan. Mislim da smo sa odlaskom na Marš Mira približili im cjelu priču o mom ocu i dešavanju u Srebrenici. Marš Mira je bio izazovan i fizički i psihički ali meni lično je najizazovnije bilo odgovoriti na sva dječija pitanja. Pogotovo uspjeti svesti na riječi koje djeca razumiju a pri tome uspjeti reći ono što se zaista događalo” kazala je Nermina za ntv.ba.

Sara je starija i neke stvari bolje razumije. Za nju je najemotivniji trenutak bio kada su slušali historijski čas i kada je pušten zvuk kako rahmetli Ramo doziva svoga sina Nermina u smrt.

To je probudilo dosta pitanja s njezine strane što mi je ako mogu reći i drago, jer je cilj da probudimo radoznalost. Posle svih informacija nije joj jasno kako se može izvršavati genocid u Gazi. Drago mi je da smo to učinili, krenuli na Marš Mira iskusili i uspjeli kao porodica. Ono što mi je posebno drago jeste da su djeca imala naporno i lijepo iskustvo i da žele ponovo da idu na Marš Mira i da su oduševljeni ostalim učesnicima koji su ih bodrili i nagrađivali kako bi uspjeli u svom cilju. Hvala im na tome” dodaje naša sagovornica

Kao roditelji koji odgajaju djecu u dijaspori,Nemina kaže, da se susreću se sa izazovima zadržavanja identiteta, vjere i maternjeg jezika. Odlaskom na Marš Mira smo osvijestili su prvenstveno sebe kao roditelje koliko je sve to bitno.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Dan vozača i automehaničara biće obilježen svečanim defileom kroz …

U prostorijama MIZ Kalesija: U srijedu akcija dobrovoljnog darivanja k …

Počela Zimska futsal liga: Pobjede Bosne i Mladosti na startu

Stanje na putevima: Saobraća po mokrom i mjestimično klizavom kolovo …

Servisne informacije iz Kalesije (11. 1. 2025.)

CLOSE
CLOSE