23.1212:24
Kalesija

Zbog reverznog režima transporta gasa za Zapadnu Evropu cijene na rekordnom nivou

Gasovod “Yamal-Evropa”, koji služi za transportovanje ruskog gasa u Zapadnu Evropu, već peti dan funkcioniše u reverznom režimu, što znači da se gas šalje iz Njemačke u Poljsku, pokazuju podaci njemačkog gasnog operatora.

Cijene gasa u Evropi skočile su na rekordan nivo ove sedmice, nakon što je obrnut smjer toka gasa u “Jamalu”.

Rusija je saopštila da reverzni tok gasa nije politički potez, ali se dešava u vrijeme povećanih tenzija između Moskve i Zapada povodom Ukrajine.

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je prije dva dana da se obrnuto transportovanje gasa dešava jer nema narudžbi od kupaca.

Putin je jučer rekao da je Poljska isključila Rusiju iz regulisanja rada ovog gasovoda.

Prema jutrošnjim podacima, na njemačko-poljskoj granici gas se kreće na istok, u Poljsku, u količini koja je na sat ekvivalentna energiji od 1,1 miliona kilovat časova. Ovakav nivo toka očekuje se tokom čitavog dana.

Ruski “Gasprom” za danas nije rezervisao tranzitne kapacitete za izvoz preko gasovoda “Yamal-Evropa”, navodi se u podacima sa berze energenata.

Izvor: klix.ba

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Sutra u BKC-u edukativno predavanje o zloupotrebi droga i promocija kn …

Vejsilu Haliloviću tri godine zatvora zbog saobraćajne nesreće u ko …

Živinice dobitnik Zahvalnice Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektua …

Plan izgradnje i rekonstrukcije lokalnih i nekategorisanih puteva na p …

Lana Pudar i Edin Atić najbolji sportisti BiH u 2025. godini

CLOSE
CLOSE