Zmajevi bez milosti

U prvoj utakmici kvalifikacija za SP 2014 Bosna i Hercegovina je u gostima savladala reprezentaciju Lihtenštajna visokim rezultatom 8:1.

Iako je prije početka utakmice naša reprezentacija bila veliki favorit, malo ko je očekivao ovakav rezultat. Početak utakmice nije bio previše obećavajući. Naši momci su teško dolazili pred gol protivnika u prvih 15 minuta. Tek u 17. minuti Ibišević dobro centrira, a Miske sa nekoliko metara šalje loptu preko gola. Do prvog gola došli smo u 26. minuti. Salihović je lijepo prošao po lijevoj strani i uputio prizemni pas prema Misimoviću koji preciznim udarcem matira golmana Lihtenštajna. Pet minuta kasnije Miske sjajnim driblingom stvara sebi prostor za šut i zakucava loptu za vodstvo od 2:0.  Dobru igru u prvom poluvremenu Miske je krunisao odličnom asistencijom u 35. minuti kada Ibišević glavom postiže svoj prvi gol na utakmici. Svoj drugi gol Ibišević postiže u 40. minuti na asistenciju nekadašnjeg klupskog kolege Salihovića.

U drugom poluvremenu na scenu stupa Džeko. Svoj prvi pogodak postiže u prvoj minuti drugog poluvremena. Lihtenštajn je dao počasni gol u 61. minuti, a strijelac je bio Christen. Samo tri minute kasnije Džeko glavom zabija za 6:1.  U 80. minuti Dijamant postiže hat-trick u reprezentativonom dresu. Ovo je Džeki bio 24. gol u karijeri za reprezentaciju i postao je najbolji strijelac u historiji našeg tima. To nije bilo sve. Ibišević je u 83. minuti upisao hat-trick i postavio konačnih 8:1. Ovo je bila najveća pobjeda naših momaka u reprezentativnoj historiji.

Sušić je nakon meča bio i više nego zadovoljan prikazanim na terenu.

“Prje svega čestitam mojim igračima, ne na pobjedi i na mnoštvu golova, već na ozbiljnosti sa kojom su ušli u utakmicu. Nije baš najbolje štimalo prvih dvadesetak minuta, ali kad su počeli da stvarajau šanse bilo je samo pitanje kad će dati gol. Ja nisam vjerovao da ćemo dati osam golova, ali bio sam uvjeren da ćemo dati barem tri gola, jer sam znao kako ofanzivne igrače imamo. Također, znao sam da ne možemo više od jednog gola da primimo. Čak sa m uposljednjem trenutku odlučio da malo proimijenim sistem. Igrao sam sa samo tri odbrambena igrača. Htio sam da igramo ofanzivno i da što prije damo gol”, kazao je selektor Sušić.

Bosna i Hercegovina: Begović, Spahić (kapiten), Šunjić, Vršajević, Pjanić (79. Ibričić), Zahirović (79. Vrančić), Salihović, Vranješ, Misimović (79. Svraka), Ibišević, Džeko.