Kalesija

Živinice: Uhapšeni Asmir Mulaj i Kenad Muminović

Chaos_Computer_Club_GettyNakon višemjesečne specijalističke istrage, dvadesetosmogodišnji Asmir Mulaj i dvadesetšestogodišnji Kenad Muminović, obojica rođeni u Srbiji, državljani BiH, privedeni su na području Živinica zbog sumnje da su počinili više krivičnih djela, među kojima je i sudjelovanje u radu ilegalnog internet servisa, koji je korišten za izvršenje većeg broja krivičnih djela.

Riječ je o međunarodnoj akciji „Cryptus“, koja se uz najveće mjere sigurnosti i tajnosti, provodila u proteklih nekoliko dana u koordinaciji akcija partnerskih institucija BiH i SR Njemačke, u borbi protiv uvezane mreže počinitelja krivičnih djela, na području dvije zemlje, koji se za činjenje krivičnih djela i kriminalnih aktivnosti, koriste najsavremenijim kompjuterskim tehnologijama.

Aktivnosti u SR Njemačkoj i drugim zemljama EU obuhvatile su više desetina pretresa osumnjičenih osoba.

Uporedo sa lišenjima slobode izvršeni su pretresi stanova, objekata, garaža i drugih prostorija koje koriste osumnjičeni.

U pretresima je pronađena određena sofisticirana kompjuterska oprema, kao i određena količina opojnih droga.

Navedeni su osumnjičeni za sudjelovanje u radu ilegalnog internet servisa, koji je korišten za izvršenje većeg broja krivičnih djela, kao i pružanje infrastrukture za izvršenje krivičnih djela (ilegalna kupovina i prodaja opojnih droga, oružja i drugih nedozvoljenih sredstava, podataka o bankovnim karticama i sredstvima plaćanja, kao i podataka o osobnim dokumentima i ispravama i druga krivična djela).

Osobe lišene slobode, osumnjičene su za krivična djela:

-organizirani kriminal (članak 250. KZ BiH)

-pranje novca (članak 209. KZ BiH)

-neovlašteni promet opojnih droga (članak 195. KZ BiH)

-krivotvorenje kreditnih kartica i kartica za bezgotovinsko plaćanje (članak 276. KZ RS)

-krivotvorenje isprave (članak 377. KZ RS)

Organizirana kriminalna skupina je, prema prikupljenim dokazima, djelovala na području Njemačke, BiH, Austrije, Švicarske i drugih područja na kojima se govori njemački jezik.

Nakon lišenja slobode poduzete su aktivnosti spriječavanja uništavanja dokaza i osiguranja prisustva osumnjičenih na kompjuterskom sistemu, kako bi se prikupili dokazi, kao i pretres digitalnih nosača podataka, hard diskova, USB memorija i ostale računarske opreme, te spriječavanje automatskog uništavanja i enkripcije podataka.

Ova operacija, predstavlja jednu od najvećih dosadašnjih istraga kompjuterskog kriminala u BiH i regionu, u koju su uz predstavnike Tužiteljstva BiH bili uključeni i policijski djelatnici specijalizirani za kompjuterski i visokotehnološki kriminal iz MUP-a RS i Federalne uprave policije, a na temelju odobrenja međunarodne pravne pomoći, bili su prisutni i eksperti za kompjuterski kriminal iz SR Njemačke, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

SDA sklopila koalicioni sporazum: Većina bez SDP-a i NiP-a

Vijećnicima dodijeljena uvjerenja o vijećničkim mandatima

Za adaptaciju Gradske dvorane u Kalesiji izdvojeno 120.000 KM

Dobra vijest za penzionere u FBiH: Počela isplata jednokratne pomoći

Uspješan vikend za živiničke košarkaše, KK Basket prvi na tabeli

CLOSE
CLOSE