Kalesija

Zimsko-proljetna zaštita voćaka

Svake sezone poljoprivrednici se bore sa raznim bolestima i štetnim insektima koji prezimljavaju u njihovim voćnjacima i samim time napadaju voćke i prave ogromne štete. Da bi spriječili napade štetnika i razvoj bolesti potrebno je pravovremeno i preventivno djelovati sa tretmanima zaštite. Jedan od zimsko-proljetnih tremana jeste kombinacija mineralnog ulja i bakra, a koje se prodaje u apotekama pod trgovačkim nazivima Plavo ulje, Modro ulje ili Crveno ulje. Tretiranje plavim ili modrim uljem daje dobre rezultate jer su ova ulja kombinacija insekto-akaro-fungicida.

Plavo i modro ulje utiču na suzbijanje uzročnika bolesti kao što su kovrdžavost lista breskve (Taphrina deformans), jaja crvenog pauka (Panonychus ulmi), jaja lisnih uši (Aphis pomi), i dr štetnika. Sa ovim tretmanom treba početi  krajem februara i početkom marta kada su larve štetnika u najosjetljivijoj fazi, te voditi računa da se tretman obavi prije bubrenja pupoljaka.

U proljeće čim lisni pupovi počnu bubriti plodni organi gljive počinju sa klijanjem i zbog toga je bitno da se tretman obavi na vrijeme tretiranjem sa preparatima na bazi bakra kao što su : Cuprablau Z, Bakar oksihlorid, Nordox 75 WG, Cuprofix.

Posebno napominjem problem  kod kovrdžanja lista breskve gdje gljivica (Taphrina) prezimi na kori i u vršnim dijelovima grančica. Ukoliko se zakasni ili tretman izostane, a dođe do zaraze kasnijim tretiranjima ne može se postići efikasan učinak i jedino preostaje branje i spaljivanje zaraženih listova.

Prilikom izvođenja tretmana biljku treba okupati od samog vrha do dna bez izostavljanja biljnih dijelova. Plavog ulja ide 2-3 l na 100 litara vode. Mlaz kojim se pršće treba da bude pod određenim konstantnim pritiskom kako bi dospio u sve pukotine i nepravilnosti na stablu. Temperatura u vrijeme izvodjena tretmana poželjno je da iznosi 5o C ili više.

Potrebno je naglasiti da crvenog ulja nema na tržištu BiH, a umjesto njega u prodaji je plavo ili modro ulje. Razlika između crvenog  i plavog ulja je u tome što su nastali iz različitih oblika bakra. Plavo ulje nastaje iz bakarnog hidroksida, dok crveno iz bakrovog oksida. Tako da osim boje ne postoji nikakva razlika.

 

 

Piše: Emina Kotorić dip.ing.agr

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Učenici MSŠ Kalesija obilježili Svjetski dan borbe protiv dijabetes …

U Živinicama obilježen Svjetski dan dijabetesa

Čeka nas teška zima, da li je Kalesija spremna za zimske uslove na p …

Učenici MSŠ Kalesija organizovali prodajni bazar, novac usmjerili na …

Danas stupa na snagu novi Zakon o unutrašnjoj trgovini: Ko je izuzet …

CLOSE
CLOSE