Kalesija

Za vrijeme rata u BiH život izgubile 104.732 osobe

Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) objavio je u utorak podatke o „ratnim“ demografskim kretanjima na prostoru bivše Jugoslavije koje je na suđenjima koristilo haško tužilaštvo i po kojima su u ratu u BiH život izgubile 104.732 osobe, saopćio je ICTY.
U saopćenju se navodi da je ICTY prvi međunarodni sud koji je koristio demografske procjene, ne samo broja ubijenih, već i ranjenih, nestalih, ekshumiranih i identificiranih osoba, raseljenih osoba i izbjeglica.
U saopćenju se ističe da broj od 104.732 žrtve utvrđen kao konačna procjena broja preminulih u Bosni i Hercegovini i dobiven je na temelju 12 različitih izvora. Ti podaci nisu povezani ni s jednom konkretnom optužnicom nego se radi o zbirnom rezultatu izvještaja koji su uvršteni u dokazni materijal u nekoliko suđenja pred ICTY-jem.
Prvi izvještaj demografske službe tužiteljstva odnosio se na broj nestalih osoba nakon pada srebreničke enklave u julu 1995. godine i uveden je 2000. kao dokaz u predmetu protiv Radislava Krstića, bivšeg visokog oficira vojske bosanskih Srba koji je osuđen za pomaganje i podržavanje genocida u Srebrenici. U tom izvještaju  procijenilo se da je 7475 bosanskih muslimana – Bošnjaka ubijeno nakon pada Srebrenice.
Do sada je napravljeno četrdesetak izvještaja koji se odnose na različite epizode sukoba u bivšoj Jugoslaviji.
Na suđenjima koja se odnose na rat u Hrvatskoj od 1991. do 1995. godine, demografski podaci koji su uvršteni u dokaze uglavnom su potjecali od izvještaja stručnjaka i svjedočenja službenih hrvatskih izvora, ponajviše od državne Komisije za zatočene i nestale osobe, navodi se u materijalu tužilaštva i dodaje da su u nekoliko predmeta suci smatrali da se na značajne dijelove izvještaja te Komisije mogu osloniti. Navodi se da su ti dokazi predstavljeni na suđenjima Slobodanu Miloševiću, Milanu Martiću, Mili Mrkšiću i drugima i da su se analize uglavnom bavile brojem nestalih osoba i ekshumiranih tijela osoba hrvatske nacionalnosti, a u novijim izvještajima i srpske nacionalnosti. U saopćenju se ne prenosi nijedna brojka vezana uz Hrvatsku.
U materijalu se navodi i da se, što se tiče broja žrtava i nestalih osoba u čitavoj Hrvatskoj, zbog nepodudarnosti brojeva u različitim izvorima ukupni podaci nisu mogli predstaviti na suđenjima pred ICTY-jem, prenosi Hina.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

Trinaestogodišnji Benjamin mnogo voli i mnogo zna o automobilima:  …

Liga mladih KSTK: Pioniri Bosne slavili u Gračanici, kadeti poraženi

Objavljena lista najmoćnijih pasoša svijeta, BiH na 40. mjestu

Putevi u BiH: U većem dijelu zemlje pada snijeg te se saobraća uspor …

Servisne informacije iz Živinica (23. 12. 2024.)

CLOSE
CLOSE