25.nov.2015
Današnji datum u svijetu se obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Nažalost, nasilje u porodici, posebno nad ženama i djecom sve je izraženiji problem i u bosanskohercegovačkom društvu. Prema statističkim pokazateljima Odjeljenja za seksualne delikte, maloljetničku delikvenciju i nasilje u porodici MUP-a TK, u prvih devet mjeseci ove godine zabilježne su 524 prijave, a 108 izještaja o počinjnom krivičnom djelu nasilje u porodici je upućeno prema nadležnom tužilaštvu.
Međutim, nadležni tvrde da su to samo prijavljeni slučajevi, a još je mnogo žrtava nasilja koje ne prijavljuju to krivično djelo. Raduje pak činjenica, da je od broja prijavljenih slučajeva, najviše njih stiglo upravo od žrtava, što stručnjaci ocjenjuju kao dobre pokazetelje da se kontinuirano radi na podizanju svijesti javnosti da niko ne treba da trpi nasilje.
Podsjećamo, nasilje u porodici je krivično djelo koje je kažnjivo novčanom kaznom ili kaznom zatvora, a nasilje u porodici koje je uzrokovalo smrt žrtve kažnjivo je kaznom dugogodišnjeg zatvora. Član 222. Krivičnog zakona Federacije BiH koji govori o nasilju propisuje kazne za prekršioce. Zavisno od samog načina izvršenja i posljedice koja je nastupila, kazne za prekršioce se kreću od 10 godina do kazne dugotrajnog zatvora.
Inače, borba protiv nasilja nad ženama i općenito protiv nasilja u porodici globalni je izazov, bezobzira na stepen razvoja pojednačne države ili društva. Tako primjera radi, u Kanadi je je svaka deseta žena žrtva nasilja svog partnera, u Americi svaka šesta, a prema nekim pokazateljima, u susjednoj Hrvatskoj se svakih 15 minuta fizički zlostavlja jedna žena. Podaci su djelimično tačni i zapravo umanjeni jer većina nasilja ostaje neregistrirana. Nažalost, kao registrovani nasilnici evidentiraju se osobe svih profesija i socijalnih struktura.