Kalesija 25°

Prvi dio Bitke za Britaniju pripao je Manchester Unitedu, koji je večeras golom Wayne Rooneya slavio na Stamford Bridgeu.

Ovo je ujedno bila i prva pobjeda izabranika Sir Alex Fergusona nakon čak devet godina na Stamford Bridgeu i predstavlja veliku prednost uoči revanša na Old Traffordu.

Manchester United je poveo u 24. minuti. Veteran Ryan Giggs primio je sjajnu loptu upućenu od Michaela Carricka, te potom uposlio Waynea Rooneya, kojem nije bilo teško da nacilja i od stativu pogodi mrežu iza Petra Cecha.

Minutu prije odlaska na odmor Chelsea je imao sjajnu priliku, nakon apsolutne dominacije gostiju sa Old Trafforda. Frank Lampard je pogodio stativu, nakon što je Patrice Evra prije toga izbacio loptu sa gol linije.

Sjajnu priliku da konačno postigne gol u dresu Chelsea imao je Fernando Torres u 74. minuti, ali je holandski veteran na golu Manchester Uniteda Edwin van der Sar čudesnom odbranom spriječio izjednačenje.

Van Der Sar je potom zaustavio i udarce Didiera Drogbe, Franka Lamparda i Branislava Imamovića, a tri minute prije kraja susreta Patrice Evra u posljednji je čas skinuo loptu Nicolasu Anelki.

U posljednjoj minuti susreta Ramires se probio u kazneni prostor gostiju, gdje ga je oborio Evra, ali sudija nije pokazao na bijelu tačku, iako je bilo osnova za to. To je ujedno bila i posljednja prilika na susretu, te je Manchester United kući odnio jako vrijednu pobjedu.

——————————————————-

Barcelona je u prvoj utakmici četvrtine finala Lige prvaka pregazila ukrajinski Shakhtar. Katalonci su slavili sa visokih 5:1 i tako došli na korak do polufinaka najjačeg klupskog takmičenja na svijetu.

Samo što je utakmica počela, nakon nepunih 100 sekundi Barcelona je povela. Poslije pasa Lionela Messija, lopta se odbila do Andresa Inieste koji sa nekoliko metara matira Andriya Pyatova.

Brzo je i Shakhtar imao priliku. Willian u 6. minuti pokušao je iznenaditi. Svi su očekivali centaršut, no Brazilac je šutirao, ali se Victor Valdes nije dao iznenaditi.

Preko Luiza Adriana Ukrajinci su imali još jednu dobru priliku. Douglas Costa je sjajno uposlio svog sunarodnjaka koji izlazi jedan na jedan sa Valdesom, ali šutira pored desne stative.

Zatim, uslijedile su tri prilike Messija. Prvo je Darijo Srna izblokirao njegov šut u 14. minuti, da bi tri minute kasnije Argentinac imao priliku iz slobodnjaka sa 20-ak metara, ali lopta odlazi malo pored stative. Treću priliku imao je u 19. minuti kada je pokušao lobovati Pyatova, ali nije uspio.

Za propuštene prilike Shakhtara nakon prvog gola Barcelone kazna je uslijedila u 34. minuti. Xavi sjajno pronalazi Danija Alvesa u šesnaestercu, koji izbjegava ofsajd, prelazi Pyatova i pogađa mrežu gostiju.

Do kraja prvog poluvremena ništa značajnije se nije desilo, te se na odmor otišlo sa dva gola prednosti za Katalonce.

Poslije manjih prilika na obje strane u drugom dijelu utakmice, Barcelona je postigla i treći gol. Opet Shakhtar naivno prima pogodak. Poslije krnera Gerard Pique ostaje sam na ivici šesnaesterca, neometano šutira, a lopta se odbija iza leđa Pyatova.

Malo nade ukrajinskoj ekipi dao je Yaroslav Rakitskiy u 59. minuti. Srna je centrirao iz slobodnjaka, a loptu u mrežu proslijedio je 21-godišnji defanzivac. No, slavlje gostiju nije trajalo dugo.

Seydou Keita samo minutu kasnije lijepim udarcem pogađa sa 4:1. Adriano je imao veliku priliku u 82. minuti. Brazilski napadač, koji se ranije u nekoliko navrata spetljao u šesnaestercu Katalonaca, ovaj put pogodio je stativu.

Dvije minute Messi postiže pogodak, ali poništen je zbog ofsajda. No, nije se dugo čekalo na peti gol španskog giganta. Alves se odužio Xaviju, odlično ga je poslužio, a španski veznjak je loptu lagano pospremio u mrežu i postavio konačnih 5:1.