Kalesija 25°

VIDEO/ Tradicija se nastavlja, domaćini loši na otvaranju Eura: Poljska – Grčka 1:1

Ako je suditi prema prvoj utakmici na Evropskog prvenstva između domaćina Poljske i Grčke, onda možemo očekivati odličan i veoma uzbudljiv Euro u Poljskoj i Ukrajini. Tradicija se nastavila i ovaj put, tako da su domaćini loše doigrali na otvaranju prvenstva. Poljska je remizirala sa Grčkom na Nacionalnom stadionu u Varšavi (1:1).

Prvo uzbuđenje desilo se u 5. minuti kada je Murawski šutirao sa ruba šesnaesterca, a Chalkias je loptu izbacio u korner. Prvu priliku za Grčku imao je Gekas u 12. minuti, međutim bio je neprecizan, a ubrzo je uzvratila Poljska preko Blaszczykowskog.

Piszczek je u 17. minuti sjajno centrirao sa desne strane, a loptu glavom u mrežu poslao je Lewandowski. Katsouranis je pokušao nakon pogotka sa velike udaljenosti, ali nije bilo opasnosti po golmana Poljaka. Fernando Santos, selektor Grčke, suočio se s prvim problemom u 37. minuti kada Papadopoulos nije mogao nastaviti igru.

Grci su u finišu prvog poluvremena ostali sa igračem manje. Sokratis je dobio drugi žuti karton, te je utakmicu završio ranije. Santos je odmah na početku drugog dijela utakmice u igru uveo Salpingidisa umjesto Ninisa, a izmjena je brzo urodila plodom. Nakon nesporazuma Szczesnyja i Wasiliewskog, lopta je došla do Salpija, koji je pogodio za 1:1.

Obraniak je u 58. minuti pokušao vratiti prednost Poljacima snažnim šutem iz slobodnog udarca, ali lopta je otišla pored gola. Nedugo nakon toga Samaras je imao priliku, ali je sa svega pet metara šutirao prekog gola. Rybus je u 67. minuti uputio udarac glavom, no do promjene rezultata nije došlo.

Szczesny je u 69. minuti skrivio penal. Mladi golman Arsenala u svom šesnaestercu oborio je Salpingidisa i zaradio crveni karton. Golman Tyton je ušao umjesto Rybusa i postao za kratko vrijeme heroj. Odbranio je udarac Karagounisa sa bijele tačke. Salpingidis je u 74. minuti drugi put zatresao mrežu Poljaka, međutim zastavica pomoćnog sudije bila je podignuta.

Do kraja susreta Lewandowski je pokušao nekoliko puta, te Polanski, međutim rezultat se nije mijenjao do posljednjeg zvižduka Carlosa Velasca Carballa.

Poljska – Grčka 1:1

Strijelci: 1:0 Lewandowski (17), 1:1 Salpingidis (51). Stadion: Nacionalni stadion u Varšavi. Sudija: Carlos Velasco Carballo. Žuti kartoni: Papastathopoulos, Holebas, Karagounis (Grčka). Crveni kartoni: Szczesny (Poljska), Papastathopoulos (Grčka).
POLJSKA: Szczesny, Piszczek, Wasiliewski, Perquis, Boenisch, Murawski, Polanski, Blaszczykowski, Oraniak, Rybus (od 70. minute Tyton), Lewandowski.
GRČKA: Chalkias, Torossidis, Papastathopulous, A. Papadopoulos (od 36. minute K. Papadopoulos), Holebas, Manaiatis, Katsouranis, Karagounis, Ninis (ood 46. minute Salpingidis), Gekas (od 68. minute Fortounis), Samaras.