Kalesija 11°

Real je u Madridu na Santiago Bernabeu demolirao Tottenham i sve riješio u prvoj utakmici četvrtfinala Lige prvaka. Dva gola Adebayora te po jedan Di Marije i Ronalda doveli su Kraljeve na sami prag polufinala.

Tottenham nije stigao skoro ni dotaknuti loptu, a Real je već imao prednost. Igrala se četvrta minuta, kada je Emmanuel Adebayor iskoristio svoju visinu i matirao Ikera Casillasa. Mesut Oezil je centrirao iz kornera s desne strane, Togoanac nadskočio Jermainea Jenasa i glavom zatresao mrežu gostujućeg sastava. Luka Modrić je pokušao sa gol-crte spasiti, no lopta je ipak završila unutar gola.

I prije postignutog gola Real je imao dva pokušaja. Oba puta je Cristiano Ronaldo, koji je bio upitan za ovu utakmicu, pucao iz daljine, no oba puta pored gola Gomesa. U osmoj minuti Spursi su uzvratili. Rafael van der Vaart je izveo korner, ali Peter Crouch ne uspijeva loptu zahvatiti glavom. Usput je faulirao Sergija Ramosa i zaradio prvi žuti karton.

U 15. minuti Crouch je uklizao Marcelu, a sudija Felix Brych engleskom reprezentativcu pokazao put u svlačionicu. Bez jedinog napadača Tottenham je odigrao preostalih pola sata prvog dijela. Mogli su gosti iz Londona i sa igračem manje doći do poravnanja.

Michael Dawson je u 29. minuti sjajno proigrao Garetha Balea na lijevom krilu, Velšanin se sjurio u šesnaesterac Reala i onda lijevom nogom zatresao vanjski dio mreže. Nije ni mogao bolje jer je pored sebe imao Sergija Ramosa i Pepea.

Tri minute kasnije nova šansa na suprotnoj strani. Marcelo je ubacio s lijeve strane, potom Sergio Ramos vraća loptu, a Adebayor zamalo ostaje kratak. U 36. minuti Pepe je zaradio žuti karton zbog kojeg će propustiti uzvrat na White Hart Laneu.

U finišu prvog dijela Michaela Dawsona lopta pogađa u ruku u šesnaestercu Tottenhama, no Brych se nije oglasio. A, mogao je…

Harry Redknapp, menadžer Tottenhama, odmah na početku drugog dijela vrši izmjenu. Umjesto Van der Vaarta u igru šalje Jermainea Defoa. Topovski udarac Ronalda u 49. minuti sa ruba šesnaesterca, ali je lopta okrznula Gomesovu lijevu stativu.

U nastavku je Real imao puno više loptu u svojim nogama, te se radnja sve češće odvijala pred golom gostiju iz Londona. Jedan od napada urodio je plodom u 57. minuti. Marcelov centaršut s lijeve strane iskoristio je visoki Adebayor i potpuno neometan (gdje su bili Gallas i društvo?) glavom zatresao mrežu Gomesa koji je ostao ukopan na sredini gola.

U 66. minuti još jedna velika šansa za Kraljeve. Rezervista Lassana Diarra sjajno proigrava Adebayora, no ovaj put je Gomes bio uspješniji. Sve je bilo riješeno u 73. minuti. Angel Di Maria je dobio loptu na desnoj strani gostujućeg šesnaesterca, prošao Assoua-Ekottoa i onda fantastičnim udarcem loptu smjestio u gornji desni ugao nemoćnog Gomesa.

No, to nije bio kraj. Tri minute prije kraja utakmice rezervista Kaka je centrirao s lijeve strane, lopta “sjela” Ronaldu na desnu nogu koji sa desetak metara, malo iskosa s desne strane, uspijeva savladati Gomesa, kojem djelimično pripada krivica za ovaj gol, baš kao i za ona prvi Adebayorov.

Domaći nogometaši uputili su preko 30 udaraca ka golu Tottenhama, što je dovoljan pokazatelj stanja na terenu. U svim segmentima igre Real je nadjačao goste iz Londona od kojih se puno očekivalo.

Real Madrid – Tottenham 4:0 (Adebayor 4, 57, Di Maria 72, Ronaldo 87)

REAL: Casillas – Marcelo, Carvalho, Pepe, Ramos – Khedira /od 61. Diarra/, Alonso, Di Maria /od 77. Kaka/ – C. Ronaldo, Oezil, Adebayor /od 74. Higuain/. Trener: Jose Mourinho.

TOTTENHAM: Gomes – Assou-Ekotto, Dawson, Gallas, Čorluka /od 79. Bassong/ – Bale, Modrić, Sandro, Jenas – Van der Vaart /od 46. Defoe/ – Crouch. Trener: Harry Redknapp.

———————————————————-

Fudbaleri Schalkea su pod vodstvom Ralfa Rangnicka večeras na Giuseppe Meazza stadionu odigrali najveću utakmicu u istoriji ovog kluba. Oni su još uvijek aktuelnog prvaka Evrope, Intera deklasirali, ostvarivši pomalo nevjerovatnu pobjedu 5:2

Inter je u četvrtfinale Lige prvaka ušao kao veliki favorit protiv Schalkea i niko nije mogao očekivati da će već u prvoj utakmici kao domaćin ovako teško stradati.Na otvoreni ranu (Milan) u prvenstvu, stigao je i ovaj debakl koji je potvrdio činjenicu da je Inter od svih osam preostalih ekipa primio najviše golova u LP, do večeras je to bilo 14. Sa druge strane Schalke nas je večeras još jednom podsjetio kako kontre koje igraju njemačke ekipe, klubovi mogu biti ubojite.A nije loše krenulo po Inter.

U utakmicama nokaut faze takmičenja treneri uobičajno traže rani gol svoje ekipe, ali Leonardo nije sigurno mogao ni sanjati da će njegova ekipa postići prvi nakon 26 sekundi igre. Samo što se krenulo sa centra, gosti olako gube loptu na polovini Intera, Cambiasso dugom loptom traži Milita, Neuer glavom interveniše, ostavlja prazan gol, a Stanković skoro sa centra pogađa za 1:0.Kako Leonardo nije mogao sanjati rani gol, tako nije ni u najgorim noćnim morama mogao vidjeti, ono što će kasnije događati.

Schalke prvi put uzvraća u 17.minuti.Kako je Stanković pogodio, tako je i zaboravio Papadopoulosa na drugoj stativi, njegov šut je zaustavio Cesar, ali je Matip na pravom mjestu.Schalke ima odličnu priliku dvije minute kasnije, brzu akciju je mogao završiti Jurado, ali Cesar brani.

Na drugoj strani se treže mreža gostiju ponovo, ali je Eto’ u nedozvoljenoj poziciji.Stanković u 25.minuti izlazi zbog povrede, Leonardo na teren šalje Kharju.Odbrana Schalke je u prvih pola sata dosta dobro funkcionisala, u ofsajdu su lovili Milita, ali u 34.minuti ga nisu ulovili.U akciji učestvuju Zanetti, Sneijder, a posljednje dodavanje Cambiassa u gol pretvara Milito za 2:1.

Ali gosti očito večeras ne misle olako položiti oružije.Nakon gola Milita, probao je Motta iz daljine, Sneijder iz slobodnjaka, prije nego što je stigla nova kontra gostiju.Baumjohann gura u šansu Edua, njegov šut blokira Chivu, Cesar nekako loptu odbija, ali je Edu neuhvatljiv za 2:2.

Drugo poluvrijeme donosi pravi pakao navijačima Intera.Kakva bi to utakmica bila da od sedam golova, niti jedan ne postigne Raul. Nemoguće, a upravo je od Raula sve krenulo.Schalke je vodio od 53.minute, prekrasnim golom Raula.Inter se otvara, ali uglavnom u napadu to izgleda dosta jalovo, dok gosti iz minute u minutu imaju sve više prostora.

Nova kontra ide u 57.minuti, Raul daje loptu za Jurada koji u petercu traži Edua, Ranocchia interveniše, ali bi bilo bolje da nije, autogol, već je 2:4.Obično kada brod počne da tone, vode ulazi na sve strane.

U 62.minuti Chicu zaustavlja Edua, ne može drugačije, ali već ima žuti karton, Martin Atkinson mu pokazuje drugi i aktulni prvaci su u slijepoj ulici.Samo tri minute kasnije Jurado pogađa stativu, ali zato Edu u 76.minuti postiže svoj drugi gol za nevjerovatnih, konačnih 2:5.

Sjajan gol Stankovića za rano vodstvo Intera u Milanu…