Kalesija 18°

VIDEO/ Kapitulacija Češke, istočnoevropski derbi pripao Rusima: Rusija – Češka 4:1

Drugi meč prvog dana natjecanja na Evropskom prvenstvu u Ukrajini i Poljskoj, odigrali su Rusija i Češka. U veliki, istočnoevropski duel obije ekipe su ušle sa podjednakim šansama za trijumf, a na terenu – grmilo je i sijevalo.

Česi su preuzeli teret igre na startu, bili su agilniji, a Rosicky i Barros su bili najveće prijetnje za gol Rusije. Takva slika na terenu, gledala se sve do 15. minute. Prvi ozbiljniji napad ruske reprezentacije završava iza leđa Cecha, a strijelac je bio Dzagoev. Zyryanov je centrirao, Kherzhakov šutirao glavom, i pogodio stativu, a na odbijenu loptu natrčao je Dzagoev, koji pogađa mrežu gola Češke.

Ma nije se slavlje na tribinama ni stišalo, a na semaforu je stajalo 2:0. Ponovo brza i lijepa akcija po lijevoj strani koju je izrežirao Andrei Arshawin, a na pravom mjestu se našao Shirkov, koji na efektan način prebacuje Cecha i duplira vodstvo svog nacionalnog tima. Isticao je 23. minut igre.

Do kraja prvog dijela, Češka je pokušavala da se vrati i meč, te možda i smanje prednost svojih protivnika, no po njih je moglo biti samo gore. Rusija je imala još nekoliko izglednih prilika, ali do kraja prvih 45. minuta, rezultat se nije mijenjao.

U drugu fazu utakmice, Češka je ušla slično kao i na otvaranje, jako odlučno. Ipak, ovog puta dosta efikasnije. Plasil je jednom lijepom prizemnom loptom kroz sredinu, pronašao Pilara, koji zaobilazi ofsajd zamku, ali i golmana Malafeeva, i smanjuje na 2:1.

Nakon toga, kako je vrijeme odmicalo, činilo se da je to sve što Česi mogu u ovom susretu. Prilika jeste bilo, na obije strane, ali od te 51. minute, kada je Pilar smanjio, na terenu je postojala samo jedna reprezentacija.

Dzagoev je ponovo bio pogodio, 11 minuta prije kraja susreta. Lijepa lopta rezerviste Pavlyuchenka našla je put do nogu sjajnog Dzagoeva, koji sa desetak metara topovski zakucava loptu pod prečku gola Petera Cecha. Tri minute poslije toga, asistent za 3:1, Roman Pavlyuchenko, bio je glavni akter za potpuni debakl Češke. Solo akcija u kaznenom prostoru protivnika, ”okrenuo” je dva-tri Čeha, i lijepim i snažnim udarcem ponovo loptu poslao između stativa nemoćnog Cecha.

Rusi su potom mirno priveli susret kraju, te upisali prvu pobjedu u grupi A, ali i preuzeli i čelnu poziciju.

szólj hozzá: Russia Czech Republic 4:1 ALL GOALS