Kalesija 14°

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je sa 2:1 od Meksika u prijateljskoj utakmici koja je odigrana u Čikagu.

Utakmica je odigrana na ispunjenom Soldier Field stadionu u Čikagu, gdje je Zmajeve sa tribina bodrilo preko 30.000 navijača. Meksikanci su na početku susreta bili nešto opasniji, a već u 6. minuti imali su minimalnu prednost. Aldo De Nigris pobjegao je Sanelu Jahiću, šutirao po golu, a Begović loptu skrenuo samo do mladog Giovanija Dos Santosa koji neometano sa vrha peterca postiže pogodak. Nakon prvog kornera velika šansa za Zmajeve. Misimović je centrirao iz ugla, meksička odbrana nije bila na visini zadatka, no Medunjanin nije uspio odbijenu loptu pospremiti u mrežu Guillerma Ochoe.

Imali su izabranici Safeta Sušića odličnu priliku, kada je u 14. minuti Misimović centaršutem pronašao Džeku, ali Dijamant nije bio precizan glavom sa desetak metara. U sljedećem napadu nova dobra prilika za BiH, Ibišević je lijepo uposlio Džeku, golman Meksika loptu skrenuo u korner. Odmah nakon kornera Zmajevi ponovo prijete, Pandža je šutirao, međutim Ochoa još jednom brani.

Nakon svih uzbuđenja iz uvodnih 15 minuta, igra se malo smirila. Sljedeću ozbiljniju šansu bilježimo u 27. minuti, kada je Dos Santos šutirao iskosa sa lijeve strane, nakon loše intervencije u zadnjoj liniji naše selekcije. Igrao se 29. minut kada je Medunjanin uputio dubinsku loptu ka napadu, Misimović je sjajno propustio, a ista završila u posjedu Džeke, koji dribla Ochou i poravnava rezultat.  U 31. minuti snažan udarac Salcida završio je daleko preko Begovićevog gola. Na predah se otišlo bez prednosti jedne od ekipa, a gledaoci na Soldier Fieldu mogli su uživati u dobroj fudbalskoj predstavi.

Meksikanci su u nastavku krenuli nešto ofanzivnije i prvi zaprijetili preko Meze u 51. minuti, no Jahić je izblokirao njegov šut. Golmani su u prvih petnaestak minuta nastavka bili bez posla. U 60. minuti De Nigris je pogodio mrežu Begovića, ali pomoćni sudac je podigao zastavicu signalizirajući nedozvoljenu poziciju. Selektor Sušić odlučio se na prve izmjene u 70. minuti, kada su u igru ušli Ibričić, Vranješ i Svraka.

Tako je veznjak sarajevskog Željezničara, Muamer Svraka, debitovao u reprezentativnom dresu. Najbolju šansu u drugom poluvremenu imali su Meksikanci. U 80. minuti Guardado je uposlio rezervistu Javiera Hernandeza, koji šutira sa pet metara, Begović brani, lopta se vraća fudbaleru Manchester Uniteda, ali Senad Lulić odlično reaguje i loptu izbacuje sa gol crte. Nevjerovatna situacija dogodila se u 92. minuti, kada je Javier Hernandez Chicharito pogodio za konačnih 2:1, nakon serije katastrofalnih grešaka Vranješa.

Meksiko – BiH 2:1
Stadion Soldier Field. Gledalaca: 55.000. Strijelci: 1:0 Dos Santos (6), 1:1 Džeko (29), 2:1 Chicharito (92). Žuti kartoni: Misimović, Mujdža, Vranješ (BiH).

BiH:
Begović, Jahić, Pandža, Mujdža, Lulić, Medunjanin (od 86. minute Vrančić), Rahimić (od 69. minute Vranješ), Pjanić (od 88. minute Alispahić), Misimović (od 69. minute Svraka), Ibišević (od 69. minute Ibričić), Džeko.
Meksiko: Ochoa, Rodriguez, Ayala, Salcido, Torres, Meza, Barrera (od 77. minute Barrero), Zavala, Andrade (od 59. minute Guardado), Dos Santos (od 62. minute Hernandez), De Nigris (od 73. minute Reyna).