Kalesija 13°

Van Persie riješio dramatični derbi Manchestera, United slavio 3:2!

Pogotkom Robina Van Persieja u 92. minuti crveni đavoli na Etihadu u sjajnoj utakmici savaldali City sa 3:2. United je vodio 2:0, City se vratio, ali glupost Teveza koštala ih je poraza, prvog na njihovom terenu nakon dvije godine. Edin Džeko ušao je tek u 84. minuti umjesto Yaya Tourea.

Rooney je odigrao sjajno prvo poluvrijeme. Ikao je u prvi pet minuta pokazao nervozu startovima nad Aguerom i Yaya Toureom, a sudija Atkinson ga samo usmeno opomenuo, sa dva pogotka donio je Unitedu veliku prednost.

Nakon prekršaja Ferdinanda nad Aguerom, udarac sa 25 metara probao je Balotelli, ali je De Gea loptu izbacio u korner.

Prvu veliku priliku na utakmici imao je City. Nakon što je Clichy protršao po desnoj strani, dočekao je pas od Silve – iz prve je ubacio loptu u kazneni prostor, a Balotelli neometan sa desetak metara iz voleja šalje loptu visoko na tribine.

U jeku dominanacije domaćina, United je poveo. Brzi kontra napad izveli su Young i Rooney, napadač crvenih đavola primio je loptu na vrhu šesnaesterca i dosta mlakim, ali preciznim udarcem na krivoj nozi uhvatio golmana Harta poslavši loptu u njegov desni ugao. United je tako iz prve prave akcije u 16. minuti postigao pogodak.

Građani su mogli do izjednačenja u 22. minuti. Aguero je na 20-ak metara od gola promiješao 3-4 gostujuća igrača, ušao u kazneni prostor, ali slabo šutirao pa je De Gea uhvatio njegov udarac.

U 29. minuti 2:0 za United. Po desnoj strani probio je Rafael, pored Clichyja ubacio oštru prizemnu loptu u šesnaesterac, a tamo ju je na 15-ak metara u trku dočekao Rooney – iako je Kolo Toure uklizao nijs uspio blokirati udarac te je Rooney svojim drugim pogotkom na utakmici donio veliku prednost “gostima”.

Do kraja prvog poluvremena još jedana opasna situacija pred DeGeom. Ovaj put u prilici da smanji rezultat bio je Barry, no šut sa vrha šesnaesterca, u trenucima kada nikoga nije bilo da ga omete završio je pored gola.

City je u drugom dijelu krenuo na sve ili ništa. Umjesto Balotellija, Roberto Mancini ubacio je Carlosa Teveza.

Nakon 15 minuta drugogo dijela rezultat je glasio 1:2 – prvo je De Gea sa svega pet metara sjajno odbranio udarac Aguera, stvorila se velika gužva u šesnaestercu da bi lopta na kraju došla do Yaya Tourea koji je sa desetak metara šalje u mrežu.

Kolosalnu priliku za izjednačenje City je imao u 79. minuti. Silva je ušao u šesneasterac, sjajnom fintom izbacio Smallinga i kada su svi očekivali da će poslije šuta lopta završiti u mreži, ona u rame pogađa De Geu te se od stativu odbija u korner.

Mancini je šest minuta prije kraja uveo i reprezentativca BiH Edina Džeku, a samo dvije minute kasnije na semaforu je stajalo 2:2. Poslije kornera loptu je na vrhu šesnaestarca dočekao Zabaleta, inače kapiten Cityja u ovoj utakmici i preciznim udarcem kroz šumu igrača poslao loptu iza leđa De Gee.

Potpuna ofanziva do kraja Cityju se nije isplatila. Naprotiv. Kada je u 92. minuti Tevez na 25 metara srušio Evru, loptu je uzeo Van Persie i, uz malu pomoć Nasrija u živom zidu, sjajnim pogotkom donio pobjedu Unitedu.

Nakon 16. kola United je vodeća ekipa Premiershipa sa šest bodova prednosti u odnosu na aktuelne prvake.