Finska je, uprkos pandemiji koronavirusa, odbranila naslov najsretnije države na svijetu i zauzima prvo mjesto UN-ove ljestvice četvrtu godinu zaredom, a BiH je na 64. među 149 zemalja, objavljeno je u petak uoči Svjetskog dana sreće.
Za autore to nije “nikakvo iznenađenje” te ističu da je Finska “uvijek bila vrlo visoko plasirana na temelju mjera međusobnog povjerenja koje su pomogle da se zaštite životi i egzistencije u vrijeme pandemije” covida-19.
Finsku vodi premijerka Sanna Marin i ta je zemlja jedna od 23 država obuhvaćenih istraživanjem kojima upravlja žena.
Finci su “nastojali uskladiti politiku s općim osjećajem blagostanja”, navode autori.
Ljestvica sreće temelji se na statističkim podacima Gallupova istraživanja o tome koliko se sami građani osjećaju sretnima.
U izvještaju se navodi i kolika je gospodarska cijena pandemije te cijena po mentalno zdravlje stanovništva.
“Pandemija nas podsjeća na globaane prijetnje okolišu, na žurnu potrebu suradnje i poteškoće u postizanju suradnje u svakoj zemlji i globalno”, rekao je jedan od autora istraživanja Jeffrey D. Sachs iz Centra za održivi razvoj pri sveučilištu Columbia.
Indeks sreće temelji se na činjenicama kao što su BDP po glavi stanovnika, očekivani životni vijek građana, slobode, percepcija korupcije u vladi i gospodarskim subjektima.
Kao i obično vrh ljestvice zauzimaju zemlje europskog sjevera pa Finsku slijede Danska, Švicarska, Island, Nizozemska, Norveška, Švedska, Luksemburg, te Novi Zeland izvan Europe, a na 10. mjestu je Austrija.
Hrvatska je zauzela 60. mjesto s ocjenom 5.882, a u njezinu susjedstvu među zemljama bivše Jugoslavije slabije su Bosna i Hercegovina na 64. mjestu, Crna Gora na 72. te Makedonija na 94. mjestu.
Daleko su bolje rangirane susjedna Slovenija, na 29. mjestu, a Kosovo je na 33. te Srbija na 48 mjestu.
Susjedna Italija zauzela je 28. mjesto, a Mađarska 53. mjesto.
Sjedinjene Države svrstane su na 20. mjesto, Rusija je 77., Kina 85., a Indija na 140. mjestu.
Dno ljestivce od 149 država obuhvaćenih statistikom zauzimaju Ruanda, Zimbabve i Afganistan.
Izvještaj je proveden za UN-ovu mrežu SDSN (Sustainable Development Solutions Network), objavljeno je uoči Svjetskog dana sreće
(TIP/Hina/Foto: Ilustracija)