13.mar.2012
U skladištima Uprave za indirektno oporezivanje BiH trenutno se nalazi 1.509 vozila, koja su pravosnažno oduzeta zbog učinjenog carinskog prekršaja dok za više od 500 vozila postupci pred nadležnim sudovima još nisu okončani.
Prijedlog da se unište odnosi se na ona vozila koja su u takvom stanju da se s njima trenutno ne može napraviti ništa drugo. Zbog dugogodišnjeg stajanja na otvorenom prostoru, mnoga su vozila već u dobroj mjeri uništena.
– Također, radi se o vozilima koja nikad nisu zvanično postala bh. robom, jer na njih nikad nisu plaćene zakonom predviđene dadžbine. U svakom slučaju, ta vozila trenutno ne zadovoljavaju minimalne uslove homologacije, što je zakonski preduslov da bi se takva vozila mogla ocariniti i registrovati u BiH- rekao je Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje.
Naravno, za sva ona vozila koja bi eventualno ispunjavala minimalne uslove homologacije, UIO bi dala mogućnost da ona postanu bh. robom nakon sprovedene carinske procedure uvoza i plaćanja uvoznih dadžbina.
– Na ovaj bi način bio riješen dugogodišnji problem držanja tih vozila po skladištima širom BiH, smanjili bi se izdaci za najamninu skladišnih prostora, koji se penju i do 20 hiljada KM mjesečno- kaže Kovačević.
Budući da postoje različita mišljenja pojedinih članova Upravnog odbora, nije poznato kakva će odluka u konačnici biti kao ni to da li će ovo pitanje biti na dnevnom redu sjednice, koja će se održati 20. marta. Neki članovi UO smatraju da bi vozila trebalo donirati određenim humanitarnim udruženjima što bi, po njihovom mišljenju, bilo i korisno rješenje.
Avaz