18.jun.2014
Po nalogu tužioca Tužilaštva BiH, u više gradova u Bosni i Hercegovini provode se aktivnosti u okviru najveće poslijeratne istrage za krivična djela korupcije.
U svim krajevima BiH, u oba entiteta i na području Brčko Distrikta, na više desetina lokacija na području Sarajeva, Tuzle, Banja Luke, Prijedora, Prnjavora, Gradačca, Srebrenika, Bijeljine, Zvornika, Tešnja, Čelića, Doboja, Čelinca, Broda, Gradiške, Kozarske Dubice, Dervente, Bihaća, Kotor Varoši, Kiseljaka i Ilijaša, do sada su lišene slobode ili stavljene pod nadzor ukupno 54 osobe, te izvršeni pretresi velikog broja objekata.
Radi se o predmetu u kojem je tužilački tim od dva tužioca s istražiocima i saradnicima duže od osam mjeseci provodio detaljnu i temeljitu istragu.
Po naredbama postupajućih tužilaca iz Posebnog odjela za organizirani kriminal, privredni kriminal i korupciju, na terenu djeluje više od 300 policijskih službenika. Među osobama lišenim slobode je oko 30 zvaničnika carinskih organa i Uprave za indirektno oporezivanje BiH, među kojima i bivši direktor ove institucije.
Osobe osumnjičene u ovom predmetu pod istragom su zbog koruptivnih krivičnih djela organiziranog kriminala, carinskih i poreznih utaja, nezakonitog opraštanja poreza i povrata pdv-a, pranja novca i zloupotrebe položaja ili ovlaštenja u vezi sa uvozom tekstilne i druge robe u Bosnu i Hercegovinu.
Tužilaštvo BiH provodi i finansijsku istragu u ovom predmetu, sa ciljem blokiranja i oduzimanja nezakonite imovinske koristi i imovine u višemilionskim iznosima. Nakon što predstavnici tužilačkog tima ispitaju osumnjičene, donijet će odluku o pokretanju prijedoga za određivanje mjere pritvora ili mjera zabrane u skladu sa zakonom, a bit će predloženo blokiranje i stavljanje pod kontrolu države imovine za koju postoje dokazi da je stečena nezakonito.
Tužilaštvo BiH nastavlja borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije u kojoj nema i neće biti nedodirljivih osoba, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.