Kalesija 12°

U Kalesiji predstavljen projekat “Muđuvršnjačko nasilje u školama”

Osvrćući se na vrijeme u kojem danas živimo, neophodno je i od velikog značaja, djecu od malih nogu spremati da odole iskušenjima koja dolaze iz društvene sredine. Školsko vrijeme nije svima tako lijepo.Za neke je odlazak u školu prava noćna mora.Svako peto dijete u školama trpi maltretiranje. A nasilje u toj dobi ostavlja ožiljke za cijeli život koji teško zarastaju.

Slike i scene međuvršnjačkog nasilja sve češće mogu da se vide na internetu. Međuvršnjačko nasilje postaje obrazac ponašanja i ukoliko ne pratiš taj trend vrlo brzo postaješ žrtva. Najtužnije je što ovakve filmove prave upravo mladi.
Danas je u prostorijama MSŠ Kalesija predstavljen projekat „Muđuvršnjačko nasilje u školama”. Izlagači su bili učenici Srednje stručne škole Janja kao i učenici MSŠ Kalesija.

„U okviru projekta, održana su četiri jednodnevna treninga posvećena nenasilnoj komunikaciji. Treneri su bili pedagozi i profesori, u njihovom radu je učestvovalo po 10 učenika iz Mješovite srednje škole Kalesija i Srednje stručne škole Janja. Osnovni cilj projekta je izgraditi kompetencija učenika ovih škola za nenasilnu komunikaciju, što je neophodno za odrastanje i uspostavu tolerancije“ rekla je Tijana Oljača, jedan od izlagača.

Istraživanja pokazuju da je 72% djece više puta u životu bilo izloženo nasilnim oblicima ponašanja, 42% djece je vršilo neki oblik nasilja, dok 23,5% djece svakodnevno trpi neki oblik nasilja. Također, više od 80% djece bilo je tokom života svjedokom neke vrste nasilnog ponašanja u svojoj neposrednoj okolini, a ustanovljeno je da su ta djeca sklonija da i sama češće vrše nasilne oblike ponašanja. Unatoč poražavajućim nalazima, odgovarajući sistemi reagovanja na slučajeve međuvršnjačkog nasilja u BiH još uvijek ne postoje, kao ni osmišljeni programi prevencije nasilja koje uključuje djecu.

O nasilju i brutalnosti maloljetnika vijesti stižu svakodnevno sa stadiona, ulica i kafića, ali najalramantnije su one koje dolaze iz školskih klupa. Pogrešan pogled ili riječ dovoljan je razlog za nasilje.

Zbog naprednog društva i vremena u kojem živimo, u kojem smo posvećeni materijalnom, djeca su puno nasilnija nego ranije.

S.Sakić

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
[contact-form-7 id="257132" title="Report error"]

Komentari

Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

U akciji Pomozi.ba za pomoć poplavljenim područjima za nekoliko sati …

U Federaciji BiH imunizacija djece pneumokoknim vakcinama postaje obav …

Mujo Mujkić zbog tragičnih događaja u BIH poslao poruku kojom je za …

Predsjedništvo BiH donijelo odluku o angažiranju Oružanih snaga BiH …

Načelnik Sead Džafić izdvojio 10.000 KM za stanovništvo Jablanice

CLOSE
CLOSE